čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Zázrak v brněnské nemocnici. Lékaři přivedli na svět dítě u ženy s mozkovou smrtí

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno udrželi po rekordně dlouhou dobu vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí, díky tomu pak mohli v srpnu přivést na svět její dítě. Případ nemá ve světě obdoby, dítě porod přežilo. Podle České televize lékaři provedli císařský řez již v polovině srpna, narodila se holčička o váze 2,10 kilogramu a od pondělí je u otce.

Tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Pavel Žára označil situaci za zázrak. „Brněnská medicína se opět stává světovou a lékaři z Fakultní nemocnice Brno zažili další zázrak, který nemá ve světě obdoby. Udrželi vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí po rekordní dobu a následně došlo k porodu," uvedl Žára. Bližší informace nechtěl říct, protože je nemocnice chystá na pondělní konferenci.

Nezávislý odborový svaz Policie ČR ve spolupráci s krajskou policií na Vysočině od 1. června pořádal veřejnou sbírku pro třebíčského policistu, jehož manželka je v brněnské nemocnici v mozkové smrti a lékaři se snaží zachránit její nenarozené dítě. ČTK to tehdy řekl Milan Novotný z odborového svazu. Mozkovou smrt sedmadvacetileté ženy v důsledku masivního krvácení do mozku lékaři konstatovali, když byla v 16. týdnu těhotenství.

Podobný případ se stal už v roce 2016

Již v lednu 2016 v brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři přivedli na svět chlapečka císařským řezem. Žena se dostala do bezvědomí čtyři měsíce před porodem při dopravní nehodě. Chlapeček přišel na svět v 31. týdnu těhotenství matky s váhou 1,9 kilogramu. Zdravotní stav ženy se po porodu začal lepšit, až se zotavila.

Podle České televize je vůbec první zaznamenaný případ, kdy se podařilo zachránit nedonošené dítě ženy v kómatu nebo po mozkové smrti, z roku 1981. V americkém městě Buffalo byla přijata do nemocnice čtyřiadvacetiletá žena se zánětem mozku. Testy poté ukázaly, že u ní nastala mozková smrt. V té době byla ve 23. týdnu těhotenství. Lékaři ji udržovali naživu ještě šest týdnů. Poté se císařským řezem, devět týdnů před termínem porodu, narodilo zdravé dítě. Podle ČT je podobných případů na světě zhruba desítka a u většiny se podařilo dítě zachránit, ale matky zemřely. Existují však i případy, kdy lékaři přivedli na svět dítě u žen v kómatu a ženy potom přežily.

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky Fakultní nemocnice Brno, mozková smrt, porod, dítě

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.