Dvacetičlenný tým studentů z brněnské Vyšší odborné školy restaurátorské obnovuje prvorepublikový nábytek, který se zachoval v někdejším bytě manželů Herdanových na Hlinkách. Pod vedením odborníků vrací do technické kondice funkcionalistický mobiliář z pěti místností, například obývacího pokoje, ložnice či pracovny. Hotovo bude přibližně v druhé polovině příštího roku. V tiskové zprávě o tom informoval Michal Šťastný, mluvčí městské části Brno-střed, v jejíž správě byt je.
Na obnově nábytku z 30. let minulého století škola pracuje od roku 2022. „Klíčem k úspěchu je důkladné pochopení materiálu. Nábytek jsme proto téměř rok ve spolupráci s odborníky podrobně analyzovali. Známe třeba míru opotřebení, přesné složení dřevin, laků nebo použitá lepidla. Díky tomu můžeme dosáhnout nejvyšší míru autenticity," řekl vedoucí oboru konzervování a restaurování nábytku Jan Hrdina.
Na opravu cenných interiérových doplňků, o jejichž existenci neměl až do roku 2020 takřka nikdo ponětí, dohlíží od počátku restaurátor a historik umění Radek Ryšánek. „Na mobiliáři je především unikátní jeho zachovalost. Je až neuvěřitelné, že se jej podařilo objevit v takovém stavu. Navíc byl celou dobu v majetku města. Mobiliář nám slouží jako doklad zlaté éry Brna. Město tehdy prudce rostlo, byl tu vysoce rozvinutý textilní průmysl a dařilo se obchodu," sdělil.
Investorem je městská část, která také připravuje výběrové řízení na zhotovitele stavební části rekonstrukce bytu. „Pokud vše půjde podle plánu, začnou stavební úpravy na podzim. Součástí je nová elektroinstalace, rozvody vody a topení nebo obnova omítek. Rekonstrukce se dotkne rovněž podlah či dveří. Podmínkou investice je, aby výsledek co nejvíce odpovídal dobovému vzhledu," dodal radní pro oblast investic a správy bytových domů Martin Drdla (ANO). Po dokončení oprav počítá radnice s vrácením nábytku do původních prostor a zpřístupněním bytu veřejnosti. Sloužit bude pro konání různých kulturních či slavnostních akcí, významných setkání nebo k prohlídkám.
Dům na Hlinkách vlastnil za první republiky židovský obchodník Eugen Teltscher se svou ženou Elsou. Jejich dcera Johanna se v roce 1933 provdala za Richarda Herdana, inženýra a vedoucího exportního oddělení firmy Škodovy závody pro Jižní Ameriku. Otec nevěsty zřejmě nechal byt nově zařídit a daroval jej novomanželům. Herdanovi se v roce 1938 odstěhovali za prací do firemní pobočky v zahraničí, unikli tak holokaustu. Teltscher pak byt krátce pronajímal, poté dům zabavili nacisté a majitelé zahynuli v koncentračních táborech. Po válce v bytě žili nájemníci, vestavěný nábytek a celkovou dispozici bytu ponechali téměř beze změn. Kompletní přestavbu prodělala jen kuchyně a koupelna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.