Již několik dní úspěšné běží projekt Inteligentního záchranného modulu, který slouží, jako útočiště pro lidi bez domova. Pro jeho realizaci projektu bylo vybráno místo nedaleko hlavního nádraží v Brně, dnes vše funguje již desátý den a nejen autor Jakub Zaviačič si jej nemůže vynachválit.
Ačkoliv letos ještě nepřišla ta pravá zima, nocování venku není v těchto měsících pro lidi bez domova nic příjemného. Podle výzkumů Ministerstva práce a sociálních věcí je takových lidí v České republice více, než 30 000. Velký problém nastává právě v zimních měsících, kdy se naplno ukazuje akutní nedostatek volných míst v noclehárnách a azylových domech.
Tuto situaci se rozhodl řešit student z Brna, Jakub Zaviačič. Ten přestavěl starý lodní kontejner na plně soběstačný modul, který je vytápěn lidským teplem a solárními panely a vejde se do něj až 18 lidí. Pro výrobu těchto modulů se používají staré lodní kontejnery, které tak i po svém vyražení najdou své využití. Mezi další výhody patří samotná výroba modulu, kterou společnost People in Safety, která s projektem přišla, primárně nabízí lidem v sociální tísni. Staré kontejnery je potřeba kompletně obrousit, napenetrovat a znova nalakovat, což není nijak zvlášť odborná práce a vykonávat jí může téměř každý.
Hlavní podstatou celého modulu je řešení tepelné izolace. Tu zajišťuje termoaktivní hmota 3003, která má minimální tepelnou propustnost a díky tomu na vyhřátí modulu stačí energie, kterou vyzařují jeho obyvatelé.
Hlavní vize je jasná – rozšířit projekt do zemí nejen v EU. Společnost nabízí různé varianty modulu. Například verze s klimatizační jednotkou poháněnou solárními panely je vhodná pro extrémně teplé země třetího světa.
Tento projekt přinesl Jakubovi Zaviačičovi úspěch v soutěži Social Impact Award, ale dle jeho slov hlavně osobní spokojenost. Stálí návštěvníci se každý den vracejí, dostanou vždy něco teplého k jídlu a třeba i oblečení. Projektu přispívají i různí jednotlivci a organizace, a tak obzvláště ve vánočním čase působí téměř pohádkově. Nadšení uživatelé už mají svůj „domov“ a dle svých slov se konečně mají kam vracet.
A co si přál k vánocům autor projektu, Jakub Zaviačič? „Potřebuju další kontejnery,“ říká s úsměvem.
Napsal: Ondřej Stieger
Foto: peopleinsafety.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Činnost je to záslužná a Jakubovi Zaviačičovi fandím. Čemu ale nefandím, jsou ty gramatické chyby, které zraňují jazykový cit snad každého rodilého Čecha.