Na bojišti u Tvarožné na Brněnsku dnes přihlíželo rekonstrukci části bitvy u Slavkova téměř 11.000 diváků. Počasí bylo podle pořadatele Miroslava Jandory ideální, protože svítilo slunce a pole bylo lehce zasněžené a zmrzlé, tudíž se vojáci nemuseli brodit rozmočenou blátivou zemí.
Každý ročník je věnován jiné části velké bitvy, která se odehrála v roce 1805 a historikové o ní hovoří jako o bitvě tří císařů. „Letošek jsme věnovali roli rakouského generála Weyrothera, autora koaličního bitevního plánu. Scénář bitevní ukázky pod Santonem se věnoval střetnutí na severním úseku bojiště a zranění francouzského generála Valhuberta. Téma tak spojovali rakouský a francouzský generál, kteří oba zemřeli v Brně," uvedl Jandora.
Bitvy se letos zúčastnilo přes 1000 vojáků v dobových uniformách, pocházeli ze 16 zemí. Vedle vojáků viděli diváci na bojišti i 60 koní a také 15 děl.
Podle pořadatelů nejsou vzpomínkové akce oslavou Napoleona či jeho vítězství ani oslavou války či bitvy. „Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily a dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie," uvedl Jandora.
Na letošní ročník přijel francouzský generál Herve Gobilliard, prezident Společnosti držitelů vyznamenání Čestné legie a Jandoru potěšilo, že jeho úsilí o připomínku evropské historie ocenil. Poprvé se rekonstrukce bitvy konala v roce 1990. Součástí jsou i další doprovodné akce.
Ve skutečné bitvě zvítězil Napoleon nad koaličními vojsky Habsburské monarchie a Ruska. Změna rozložení sil na evropském kontinentě vedly k dalšímu napětí a válkám proti Napoleonovi. Soumrak jeho moci nastal po jeho neúspěšném tažení do Ruska, definitivně padl až deset let po slavkovské bitvě u Waterloo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.