Když jsem minulý měsíc během své pravidelné odpolední cesty centrem Brna přemýšlela nad tématem nového článku, inspirace se ne a ne dostavit. Sluneční paprsky ozařovaly dav lidí proudících hlavní třídou a zdánlivě neproniknutelnou masou chodců se obratně proplétala pouze postava na longboardu. S pohledem upřeným na její mizející batoh se mi okamžitě zastesklo po mém prkně a umínila jsem si, že seznámit se s někým, kdo se v ohledu brněnské skateboard scény vyzná, je otázkou osobní cti.
Můj první potenciální cíl byl pracovník knihovny Fakulty sociálních studií. David sám o sobě funguje svým stylem oblékání jako neplacená reklama většiny akcí pořádaných pod hlavičkou FML = Federace moravského longboardingu, jíž je - jak jsem záhy zjistila - spoluzakladatelem.
Netrvalo dlouho a při příležitosti festivalu Svitava pod parou jsem se seznámila i s Martinem Hermanem (aka Spicym) a o nějaký čas později v prostorech Longshopu i s třetí personou, na které FML stojí – Evženem Mašátem.
Zajímalo mě nejen jak vznikl nápad založit obdobnou 'instituci' (lze-li to tak vůbec nazvat), ale i začátky kluků samotných v dobách, kdy longboard byl slovem neznámým, vzdáleně se podobající skateboardu a skejťáci platili za osoby pochybných mravů.
Zkrátka byli u toho, když se psala historie, aneb, jak Evžen trefně odpověděl hned na můj dotaz, kdy začali s longboardingem: „Od té doby, co jsem jednoho březnového dne v roce 2011 potkal svého dobrého kamaráda, který se projížděl na longboardu a po pěti minutách si vybíral prkno i já sám, se mě to drží a jde to se mnou čím dál víc z kopce.“ A to doslova.
Spicy: „Já jsem začal v roce 2008, kdy v ČR vlastnilo longboard tak 40 lidí, ale z toho aktivně jezdilo tak 15 a to byly super časy!“
David: „Já až když jsem nastoupil na vejšku, takže podzim 2008. Koupil jsem si komplet pintail Custom od Lukase Martinů, kterej byl snad jedinej v Brně kdo měl něco longboardovýho. Ale 3 roky jsem se jen tak vozil do školy a do restaurace, bez helmy či jiných chráničů, žádný triky.“
(*pintail = podlouhlý tvar desky připomínající kapku, vhodný pro carvingový způsob jízdy a tzv. 'řezání oblouků')
Ne nadarmo se říká, že 'tři tvoří spolek' a kluci jsou toho zářným důkazem. Nejenže se poměrně snadno a jednoznačně vypořádají s jakýmkoliv rozhodováním, ale jak už to bývá, každý je jiný a spolu tvoří perfektní tým.
Kluci, jaké jsou vaše role ve FML?
David: „Martin je skrz podnikání v Longshopu echt byznysmen a zároveň tvrdej vyjednavač, kterej se neostýchá někoho seřvat (což je občas potřeba). Evžen je takovej kliďas, ale přitom skvělej v jednání s úřady a díky zkušenostem z pozice project manager tak i skvěle organizovanej. No a já sem zase zaměřenej na lidi a emoce, takže se starám o PR, Facebook atd., což dělám vlastně i ve své regulérní práci. A dohromady nám to funguje skvěle, protože se doplňujem a každej do toho dáváme kus něčeho víc.“
Kdy vznikla myšlenka zřídit tuto organizaci? A o vzájemné kooperaci jste uvažovali již od začátku?
David: „Myšlenka založení FLM jako neziskovky (zapsaný spolek) vznikla na podzim 2015 po skončení sezóny. A od začátku jsme věděli, že do toho půjdem my tři, protože jsme spolu měli tříletou zkušenost s organizováním závodů, víkendových akcí typu MayDays (3 dny strávené ježděním, soutěžemi a zakončenévečerní párty – pozn. red.) atd., takže jsme věděli, že by to mohlo klapat i v této 'oficiálnější' podobě.“
Spicy: „A po půlročních byrokratických problémech je na světě FML!“
A co konkrétně je náplní práce FML?
Spicy: „Úplně o práci se tu hovořit nedá, je to spíše zábava a občas trochu nervy, ale poté, co je po akci, tak je to takové pohlazení po duši, když vidíš spokojené tváře lidí, kteří se zúčastnili. Takže hlavní náplní je dělat longboardisty šťastnými, pořádat akce pro nejmenší jako učení naprostých základů, kempy, slide jamy, workshopy, až po profi závody v downhill skateboardingu ze seriálu Mistrovství ČR (Zborov a Boskovice, ve spolupráci s pražskou Czech Gravity Sports Association – pozn. red.) a závodu slalomu na skateboardu taktéž ze série MČR.“
(*slide = způsob jízdy či brzdění, při kterém se prkno z povrchu vozovky 'utrhne' a otočené kolmo na směr jízdy skluzem snižuje rychlost; jezdec potřebuje ideálně tvrdší kolečka se zaoblenou hranou)
(*downhill skateboarding = sjezd z prudkých kopců ve vysokých rychlostech, nutností jsou níže profilované desky a speciální komponenty; aktuální držitel světového rekordu je Kyle Wester, který toto léto dosáhl na nejmenované trati v USA neuvěřitelných 143,89 km/h)
David: „Hlavním posláním FML je organizace eventů a podpora komunity. Za rok 2016 jsme organizovali akce pro 10, ale i 150 lidí, včetně 8. ročníku jedné z nejstarších akcí v ČR – celovíkendový MayDays v Brně. Na konci prázdnin jsme měli i jednodenní, ale intenzivní Slide the Rainbow Jam v Brně-Řečkovicích na ulici Duhová. Mým velkým snem, který se stal skutečností, bylo uspořádání Příměstkýho longboardovýho tábora pro úplný začátečníky. Pak jsme organizovaně jeli po cyklostezce 43km z Brna do Pasohlávek – to bylo Pushuj na jih. No a sezónu budem končit na SPORT Life, kde bychom rádi přiblížili návštěvníkům longboarding formou výuky, workshopů a vším, co k té kultuře patří – takže koncerty, umění, bude to zkrátka super!“
(*pushování = odrážení se)
Spicy: „Takže ještě jednou zkráceně a bez toho výčtu: bejt strašne cool týpci, co jen nečekaj až pro ně někdo něco udělá, tak si to musíme zařídit prostě sami (smích)“
O jakém rozvoji přemýšlíte do budoucna?
Spicy: „Bejt větší, organizovanější, profesionálnější, trošku míň chlastat a zasáhnout už nejen naši krásnou Moravu, ale celé Čechy.“
David: „Mimo to se chceme po letošních zkušenostech soustředit na výuku všech, kdo by chtěli začít s longboardingem, nebo se posunout ve svých schopnostech dál, a k tomu jim vytvořit podmínky na akcích dělaných speciálně pro ně - mít možnost regulérní výuky s instuktorem, nabídnout příležitost zajezdit si dětem z dětských domovů, najít a vycvičit FML ambasadory na školách, spolupracovat s městem na pořádání závodů nebo jiných akcí přímo v centru… plánů je hodně. Hlavně ale taky najít sponzory, ať už soukromníky, firmy či město Brno, kteří by nás podpořili a umožnili se posunout dál.“
Kolik lidí s vámi spolupracuje a na jaké úrovni?
Spicy: „Přesný počet nevím, ale bez našich BOYS by to určitě nešlo a teď nám dost začali pomáhat i mlaďoši, takže úplně super a tímto bych jim chtěl ještě jednou poděkovat!“
David: „Kromě nás tří je oficiální spolupracovnicí fotografka Veronika Miki a pak nepřeberné množství přátel longboarďáků, kteří když můžou, přiloží ruku k dílu, volantu nebo organizaci, za což jsme jim moc vděční – díky kluci a holky! Neobešli bychom se ale ani bez umělce yVanse (Ivan Svárovský), který nám už několik let tvoří krásnou grafiku na trička, vytvořil i naše logo. Na výrobu triček máme tento rok skvělou domluvu s Kremlou z HW Prints. Co se týče občerstvení a prostoru na oslavy a akce tak spolupracujeme s přáteli z našeho nejoblíbenějšího absinthového baru Naproti.“ (Článek již brzy! - pozn. red.)
Akce, na které byste čtenáře pozvali?
Spicy: „Tenhle rok ještě určitě na Halongween a 100% na SPORT Life, kde budeme. A na příští rok na celou sezónu!“
David: „Kromě veletrhu SPORT Life (4.-6. listopadu) na brněnském výstavišti u pavilonu G, kde budeme mít výuku longboardingu, workshopy, promítání videí z letošní sezóny, minirampu, zkrátka všechny věci, co se na longboardu i skateboardu dají dělat, budeme moc rádi, když se přijdete podívat a vyzkoušet si jízdu na prkně, ať už je vám 8 nebo 50 let, po celou další sezónu 2017, která bude úplně totálně skvělá. Stačí nás sledovat na FB a nic vám neunikne, zároveň nás klidně kontaktujte, rádi poradíme, naučíme, pučíme, zkrátka longboarding forever!“
Užitečné odkazy:
Web FML, na kterém je možné nalézt veškeré proběhnuvší i budoucí eventy, mnoho užitečných informací a nepřeberné množství fotek a reportů
Longshop, kde Vám ochotně poradí, doporučí a nechají vše vyzkoušet
Facebooková stránka FML
SPORT Life událost
Autor: Kristýna Svobodová
Foto: FML
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.