Na Znojemsku uhynuly tisíce bažantů a jejich kuřat, veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Jde o první případ v komerčním chovu od loňského listopadu. Česko tak přijde o status země prosté nákazy, který je důležitý pro export drůbeže mimo Evropskou unii.
Veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky na Znojemsku, virus zasáhl chov bažantů a dalších ptáků. Jedná se o první případ výskytu této nákazy v komerčním chovu od loňského listopadu. Česko přijde o mezinárodní status země prosté ptačí chřipky, který oficiálně získalo zpět od poloviny února.
Provozovatel bažantnice z Čejkovic u Znojma v průběhu uplynulého víkendu nahlásil veterinářům masivní úhyn bažantů, zemřelo všech 125 kusů dospělých a nadpoloviční většina ze sedmi tisíc bažantích kuřat.
V chovu je i několik dalších druhů ptáků, zejména kuřat kura domácího a dospělých slepic, ale také několik desítek kachen, pávů, či hus. „Zbývající drůbež v chovu bude utracena a neškodně odstraněna v asanačním podniku. Okolo zasaženého chovu budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Veterináři jako základní opatření proti nákaze doporučují zabránit kontaktu s volně žijícími ptáky. V chovech, kde to není možné, je možné dělat alespoň to, že se voda, krmivo a podestýlka umísťuje pod přístřešek, aby se co nejvíce předešlo riziku kontaminace.
Poslední ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu bylo potvrzeno 15. listopadu 2024 v chovu výkrmových krůt v obci Medlov v Jihomoravském kraji. Všech 11 letos dosud potvrzených ohnisek ptačí chřipky se nacházelo v nekomerčních malochovech. „V takových případech se dle platné legislativy nevymezují okolo chovů uzavřená pásma a nepřijímají mimořádná veterinární opatření dopadající na lokální chovatele. Od 13. února měla Česká republika opět status země prosté ptačí chřipky. Příznivé nákazové statusy jsou důležitou garancí v případě obchodu s drůbeží a jejími produkty se státy mimo EU,“ doplnil mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám