Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a Fakultní nemocnice Brno (FNB) budují biobanku, která má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní. V bance mají živé buněčné linie odvozené z nádoru, s nimiž rekapitulují jeho vývoj v laboratorních podmínkách. Využívají k tomu pokročilé trojrozměrné tkáňové modely, na nichž mohou zkoumat biologické procesy na pozadí růstu nádorových buněk. Na svém webu o tom informovala univerzita.
Většina informací o biologických vlastnostech nádorů pochází z omezeného počtu nádorových buněčných linií. „Těchto dostupných linií je poměrně málo a nereflektují variabilitu onemocnění v populaci. Navíc při dlouhodobé kultivaci nevyhnutelně dochází ke změnám a fenotypovým posunům a biologické vlastnosti linií pak nemusí odpovídat vlastnostem původního nádoru," uvedl Petr Vaňhara z Ústavu histologie a embryologie LF MU.
Pod jeho vedením vzniká úložiště živých buněčných linií získaných z nádorové tkáně odebrané při chirurgickém výkonu. Tkáňové modely vytvořené z buněk pak věrněji simulují vlastnosti skutečného nádoru. Vědci na nich mohou snáz zkoumat individuální variabilitu onemocnění a buněčné mechanismy, které ji podmiňují. „Může nám to pomoci odpovědět na otázku, proč jsou některé nádory agresivnější než jiné nebo proč některý pacient umírá za několik měsíců a u jiného se jeho onemocnění daří zvládnout, přestože mají stejné výchozí podmínky i léčebný režim," řekl Vaňhara.
Brněnský projekt je podle univerzity výjimečný svým systematickým uchopením spočívajícím v propojení detailně anotovaných buněčných a tkáňových vzorků a vysoce zabezpečené digitální databáze a provázaností experimentálních dat s údaji o zdravotním stavu pacientů. Vědci tak mohou experimentálně studovat biologickou podstatu onemocnění a lékaři mají zároveň na jednom místě přehledně uspořádaná klinická i biologická data reálných pacientů. Cílem je vytvořit platformu podporující výzkum nádorů pankreatu směřující k reálným klinickým i biomedicínským aplikacím.
Nádorem slinivky břišní v tuzemsku každoročně onemocní přes 2300 lidí, za posledních 30 let je to nárůst o 60 procent. O podobné číslo vzrostla i úmrtnost, neboť onemocnění je zprvu bezpříznakové a lékaři jej odhalí až v pozdním stadiu. Zatímco v minulosti byly nádory pankreatu dlouho omezené na starší pacienty, čím dál častěji se objevují i u mladých lidí, u nichž se mohou chovat jinak.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.