Úterý, 3. září 2024, 21:00
Letošní léto v Brně bylo nejteplejší od roku 1800, s odchylkou 4,4 °C od průměru. Stejné hodnoty vědci naměřili také v roce 2018. Letošní srpen byl netypicky teplý, což způsobilo horké vlny i na konci měsíce. Tropické dny se vyskytly již v květnu a přetrvávají až do září.
Letošní léto bylo v Brně nejteplejší v historii měření od roku 1800 společně s létem v roce 2018. Odchylka od průměru let 1961 až 1990 za červen až srpen je 4,4 stupně. Podle klimatologa z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Pavla Zahradníčka bylo bez výrazně chladnější epizody a nezvyklé tím, že i ke konci srpna se objevily velmi teplé noci.
„Typické je, že ke konci léta už jdou noční teploty dolů a podzim se hlásí o slovo. Zajímavostí také je, že průměrná teplota byla v srpnu mírně vyšší než v červenci,“ uvedl Zahradníček.
Nejteplejším měsícem v roce obvykle bývá červenec. Zahradníček doplnil, že nadprůměrně teplé byly všechny tři letní měsíce. Červen o 3,2 stupně, což ho řadí od roku 1800 na deváté místo. Červenec byl dokonce nejteplejší s odchylkou 4,6 stupně a srpen byl pátý nejteplejší s odchylkou 5,2 stupně Celsia.
Čtvrtek, 11. července 2024, 11:00
V reakci na vysoké teploty posledních dní přijali pracovníci městské části Brno-střed opatření k ochlazení centra města. Na Zelném trhu byla nainstalována mlžítka, která poskytují osvěžení návštěvníkům a prodejcům. Historickým jádrem Brna také...
Velmi netypické počasí provázelo léto na konci srpna a pokračuje dosud. Vědci jej označují za horkou vlnu, tedy období, kdy se spojí vysoké teploty ve dne a přes noc se neochladí. Horké vlny jsou typické spíše pro červenec či pro časnější období srpna.
„Způsobují zdravotní komplikace a v těchto dnech stoupá úmrtnost. Před dvěma lety zemřelo v důsledku horkých vln v Evropě 60.000 obyvatel. Jelikož horké vlny mají jedny z největších dopadů, tak byl pro oblast střední Evropy vytvořen monitoring a předpověď rizika horkých vln na deset dnů dopředu v projektu Clim4Cast, který vznikl pod vedením CzechGlobe,“ řekl Zahradníček.
Středa, 10. července 2024, 18:40
Dnes osm jihomoravských stanic zaznamenalo teplotní rekordy. Nejvyšší teplota byla ve Strážnici, teplotní maxima byla dosažena i v dalších stanicích, například v Brodě nad Dyjí a Pohořelicích.
Teploty vzduchu po řadu dnů stoupaly odpoledne nad 30 stupňů. „Podobně vysoké teploty jsme zaznamenali ke konci srpna také v roce 1992 a 2019. V roce 1992 dokonce vystoupaly nad hranici 35 stupňů. Na začátku září už takto vysoké teploty bývají opravdu výjimečné. V roce 2015 a 2019 bylo horko na začátku školního roku, tedy 1. září, ale pak se ochladilo. Relativně teplý začátek podzimu byl i v roce 1961, ale bez tropických hodnot,“ řekl Zahradníček.
Tropické teploty se v minulosti objevovaly v červenci a v srpnu, ale v posledních letech se objevují už v květnu či ještě v září. „Období pro jejich výskyt se proti minulosti prodloužilo o 30 dnů. I přes to se tropické dny v září vyskytují spíše výjimečně. Nejvíce jich bylo v roce 1973, a to čtyři. V srpnu jich bylo letos 15, více jich bylo v letech 1992, 2015 a 2018, mezi 16 a 18,“ doplnil Zahradníček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.