Na skautské tábory letos míří téměř 6000 dětí z celé jižní Moravy. Na táborech, které jsou vyvrcholením jejich celoroční činnosti, se o ně bude starat přes 1500 vedoucích, a to zcela bez nároku na odměnu. Tábory se konají v přírodě, často bez přístupu k elektřině. Děti se učí zatápět v kamnech, vařit pro ostatní i řezat dřevo. Podílejí se také na celkovém chodu dvou až čtyřtýdenního tábora.
Letos se na 181 skautských táborů vydává celkem 5947 dětí z jižní Moravy. Podle mluvčí Jihomoravských skautů Kláry Smejkal pro děti představují tábory především zážitky a zábavu ve společnosti dobrých kamarádů, zatímco pro rodiče je významná zejména dlouhodobá spolupráce s vedoucími.
„Skautské tábory se konají v přírodě, často bez přístupu k elektřině. Děti obvykle spí ve stanech s podsadou nebo v indiánských týpích, které si postaví na zelené louce. Průměrná délka táborů na jižní Moravě je 14 dní, některé oddíly ale táboří i tři nebo čtyři týdny,“ uvedla Smejkal.
Pro děti je na táboře připraven bohatý program. Aktivity jsou často součástí celotáborové hry, která podporuje dětskou fantazii. Kromě toho se děti učí novým dovednostem a podílejí se na chodu tábora. Nakupují, zatápí v kamnech, připravují jídlo, řežou dřevo a organizují program pro ostatní.
„Všechny táborové činnosti mají za cíl odrážet principy skautské výchovy, tedy vést děti k samostatnosti, přebírání odpovědnosti a spolupráci ve skupině,“ doplnil vedoucí Jihomoravské rady Junáka Martin Hovorka.
Skautská komunita na jižní Moravě letos opět narostla. Podle letošní registrace má organizace v tomto kraji 12 113 členů, což je dvě procenta více než loni. Jihomoravský kraj je přitom již několik let nejlidnatějším skautským krajem v republice. S počtem 76 711 skautek a skautů je každý šestý skaut právě z jižní Moravy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.