Na kousek Česka se těší turisté na cestách v Mongolsku. Batůžkářům, kteří v tamních lesích ještě nedávno bloudili, nyní pomáhají odborníci z Brna. Do Asie rozšiřují systém tuzemského značení stezek, který patří k nejlepším na celém světě. Oblíbili si ho i výletníci v Brazílii.
Český standard turistického značení je dnes mezinárodně nejrozšířenějším systémem vůbec. K zemím, ve kterých se barevné pruhy pravidelně objevují, se nyní přidá i Mongolsko, kam vyrazili vědci z brněnské univerzity.
Středoasijská země se totiž v poslední době stává cílovou destinací mnoha zahraničních cestovatelů. Udržované a přehledně vymezené stezky jsou proto stále potřebnější. Doposud se výletníci spoléhali pouze na doporučení místních a svoji vlastní intuici.
„Pěší turistika je v Mongolsku poměrně novým odvětvím turismu. V zemi stepí, které přecházejí do polopouště a pouště, kde obyvatelstvo kočovalo se svými stády za pastvou, nebylo nikdy pro podobné aktivity místo. S postupným usazováním ve městech ale začali lidé přírodu postrádat,“ popsal situaci Václav Pecina z Mendelovy univerzity v Brně, který proškolil prvního mongolského značkaře.
První označení vzniklo na trase Dugui Tsagan na hranici lesa a hlavního města Ulánbátar. Další školení lokálních pracovníků plánují výzkumníci z jihomoravské metropole na letošní září. Součástí projektu, na kterém se podílí i Klub českých turistů, je také doprovodné vzdělávání a budování turistické infrastruktury v mongolských lesích.
„Ve spolupráci se Sdružením mongolských turistů připravujeme doprovodné informační tabule a naučné stezky. Na tom se podílí také dva studenti, jejichž cílem je nejen samotný návrh stezky a doprovodné infrastruktury, ale také sběr informací o daném prostředí přímo v terénu,“ vypočítal formy spolupráce.
O systém tuzemských batůžkářů je ve světě velký zájem. Metodikou a kvalitou se totiž řadí k těm nejlepším, značky lze navíc použít jak v přírodě, tak i ve městech. Přispívá k tomu především jejich jednoduchost a dobrá viditelnost. Označení už používá například Ukrajina, rumunský Banát, některé části Chorvatska či Slovensko. Nejvzdálenější zemí, kde se cestovatelé s typickým českým turistickým značením setkávají, je Brazílie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.