Počasí dnes17 °C, zítra19 °C
Úterý 6. června 2023  |  Svátek má Norbert

Znojmo válčí s Olachy. Nesystémově, ozývá se kritika z kraje

Znojmo se pustilo do boje s nepřizpůsobivými spoluobčany, s jejichž náporem se v poslední době potýká. Do jihomoravského města se nedávno přistěhovalo několik romských rodin ze Slovenska i České republiky, které přispívají k vyšší kriminalitě. Radnice proto chystá zavést v centru bezdoplatkovou zónu, proti čemuž se ale zvedla vlna kritiky.

Bezdoplatková zóna slouží jako nástroj, jenž používají mnohá česká města, například Přerov, Sokolov či Karviná, proti spekulantům, kteří zneužívají sociální systém doplatků na bydlení. O zavedení opatření uvažují rovněž ve Znojmě, kde návrh dostal zelenou od radních. Důvodem je především fakt, že do historického centra zavítali společenský méně přizpůsobiví spoluobčané z východního Slovenska či Ústí nad Labem. Jedná se podle informací redakce převážně o olašské Romy.

Zatím se u nás nejedná o nic masivního, ale je potřeba hned na začátku vyslat všem jasný signál, že ve Znojmě o nepřizpůsobivé občany nestojíme. Tento problém se netýká lidí žijících v městských bytech, jelikož ti musí projít přísnými hodnotícími kritérii a porušení přísných podmínek znamená ukončení nájemní smlouvy. Jde o ubytované v soukromých bytech,” zdůvodnil znojemský starosta Jakub Malačka (nez.) návrh, který získal podporu vedení města.

Místo zážitku nakládačka

Mezi lidmi ze Znojma v souvislosti s novými Znojmáky roste nervozita a obavy. Místní například uvádí příklady, kdy mladá dívka láká chlapce na orální sex. Mladíky, kteří nabídce za sto korun neodolají, čeká ale místo příjemného zážitku pořádná nakládačka. Nedaleko v parku se totiž ukrývají přátelé slečny, kteří dobrodruhy zbijí a okradou. Dále lidé zmiňují, že se obávají chodit večer ven, zvláště kolem některých oblastí v historickém jádru.

Zástupce ředitele Městské Policie Znojmo Jiří Procházka případy v souvislosti s nově nastěhovanými rodinami blíže nekomentoval, připustil ale, že počty stížností v poslední době narostly. Zároveň dodal, že lidé mnohdy volají na linku 156 zcela bezdůvodně. „Evidujeme zvýšený nárůst stížností. Ne vždy se ale jedná o porušování zákona. Lidé například oznamují i to, že skupinka Romů sedí na lavičce a hlučně se baví, což ale není přestupek,“ sdělil Procházka

Kritika sociálního systému i kroků radních

Podle šéfa znojemské radnice využívají podnikatelé s chudobou nedostatků v sociálním systému. Od úřadu práce dostanou podnikavci za ubytování nového nájemníka doplatek na bydlení. Následně už nemají příliš zájem o to, jak se noví obyvatelé v bytě a domě chovají. V případě historického centra si navíc obchodníci můžou zažádat o dotaci na obnovu nemovitostí v památkové zóně. I proto radní plánují zavést opatření, jež má zabránit zneužívání sociálního systému doplatků na bydlení.

Proti kroku znojemské koalice, jež funguje ve složení ČSSD, KDU-ČSL, ODS a Pro Znojmo, se ale zvedla vlna nevole. Nejčastěji zní z neziskových organizací, nebo dokonce z vedení Jihomoravského kraje.

Vnímám to jako politické rozhodnutí, které není založené na konkrétních datech a mělo by se konzultovat s odbornou veřejností. Bezdoplatkovou zónu obecně nepovažujeme jako strana za systémové řešení, protože se v praxi neukázalo, že by se opatřením vyřešily problémy,“ řekla jihomoravská radní pro oblast sociální a rodinné politiky Jana Leitnerová (Piráti).  

Data nejsou, ale budou

Na to, že k přijetí rozhodnutí neměla radnice dostatek statistik a dat, narážel i stranický kolega Leitnerové, náměstek hejtmana Lukáš Dubec, který ze Znojemska pochází. Starosta se ale výtkám úřadu brání, podle něj se jedná čistě o záležitost místní samosprávy a přehledná data zatím nelze mít, jelikož je městská policie teprve sbírá. Město je získává například na webových stránkách přes anonymní formulář, prostřednictvím nějž mají lidé možnost hlásit případy. Na jeho vyhodnocení je ale zatím podle strážníků příliš brzy.

Dotazník funguje zatím velmi krátce. Lidé tam posílají různá oznámení. Některá se samozřejmě týkají zmiňované problematiky,“ uvedl Procházka.

Chcete město bez chudých

Na znojemské vedení míří kritické hlasy i kvůli tomu, jak se návrh schvaloval. Například znojemští Piráti, kteří jsou opoziční stranou v místním zastupitelstvu, vyčítají radním, že citlivý návrh předem neprojednali v odborných komisích. Starosta postup brání s tím, že komise mají pouze poradní funkci a jejich doporučeními se rada nemusí řídit. I tak ale schytává kritiku, že k zavedení zón stále chybí více informací.

Bezdoplatková zóna je pouze provizorní řešení. Bohužel město z něj dělá systémové řešení. Pan starosta se dokonce vyjádřil tak, že pokud se lidé přesunou jinam, bude město dále rozšiřovat zóny. To je proti řešení problému. Bezdoplatkové zóny mají vyhnat konkrétní obchodníky s chudobou, ale rozhodně ne obehnat centrum jakéhokoli města, ze kterého se tímto akorát stane VIP zóna, v níž není místo pro chudé,“ popsala Jana Logrová (Piráti), která je členkou místní pirátské organizace.

Pomoci má schůzka

Místostarosta Znojma Jan Grois (nez.) podobně jako jeho kolegové z koalice zvedl ruku pro návrh bezdoplatkových zón. Povyk, který kvůli záměru nastal, jej nepřekvapuje. „Očekávali jsme, že rozhodnutí vzbudí emoce. Proto nás kritika nepřekvapila. Budeme nyní čekat na výsledky jednání se zástupci kraje,“ vyjádřil se Grois, jenž na sebe podobně jako Malačka nedávno upozornil tím, že vystoupil z ČSSD.

Právě Groisem zmiňované jednání s krajskými zástupci má pomoci zmírnit napětí. Ke schůzce má dojít příští týden. Leitnerová uvedla, že chce z pozice kraje nabídnout pomoc a vést nad problematikou diskuzi, i když dodává, že jako krajská radní nemá možnost rozhodnutí samosprávy nijak zvrátit. 

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Město Znojmo

Štítky Znojmo, Bezdoplatková zóna, Opatření, Chudova, Menšiny, Slovensko, Česko, bydlení, Jana Leitnerová, historické jádro města, Česká pirátská strana, radnice, Jan Grois, ČSSD

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Honza Musil

Rodina Kudrikova Lakatošova...když umřel Karika tak jse tenhle klan přestehoval do znojma k penny...ale policie je monytoruji a vy onich..za chvíli pujdou do chladku....nakoupily mercedesy audi ale už dochazi love a bude klid....laba luxi kudry hezky den..URNA vas sleduje...

Sobota, 8. října 2022, 18:11

Marie Zahradníková

Souhlasím se starostou Znojma,cikáni jsou to pěkná pakáž,nemakat a brát dávky.

Neděle, 1. srpna 2021, 20:58

Jaroslav Doffek

Těch měst kde se dopláci Rómum na byt je spousta ,třeba i Orlová..nikdo to neřeši a co ostatní mladé rodiny,ty makaji a nemohou si dovolit byt netobože byt tak zv.Bakalův po OKD které jsou drahší než ostatní byty proto tam městký úřad usazuje přicházející Rómy a dopláci jim byty.To je rovnoprávnost jak já nevím co a víme ,že je to všude po republice.Volte strany ,které to budou chtít změnit. Já volim SPD

Neděle, 1. srpna 2021, 06:08

Vladimír Komárek

Olašský cigán (sám se takto označil) který mi prodal domek a přitom mne ve všem podvedl (mám se prý soudit) prohlásil: "Olašský Cigán nepracuje - na toho dělá bílý muž" !

Sobota, 31. července 2021, 17:01

Vladimír Komárek

Olašský cigán (sám se takto označil) který mi prodal domek a přitom mne ve všem podvedl (mám se prý soudit) prohlásil: "Olašský Cigán nepracuje - na toho dělá bílý muž !

Sobota, 31. července 2021, 17:01

Vladimír Komárek

Olašský cigán (sám se takto označil) který mi prodal domek a přitom mne ve všem podvedl (mám se prý soudit) prohlásil: "Olašský Cigán nepracuje - na toho dělá bílý muž !

Sobota, 31. července 2021, 17:00

Jaroslav Dittrich

Znojmo je krásný město částo tam jezdím jako turista ale po tomhle článku se budu rozmyslet .Je to jednoznačný buď turisti nebo .....

Sobota, 31. července 2021, 16:56

Gyisdi Civrdoin

žádný z těch krajských znalců fšeho/pirátů/ nemusel nikdy řešit jakýkoliv konflikt s indoslováky/indočechy !!!!!

Sobota, 31. července 2021, 16:36

Gyisdi Civrdoin

Vono hlavně de vo to ,že ti pirátští krajští úředníci sedí pěkně za zavřenými dveřmi a

Sobota, 31. července 2021, 16:32

Tomáš Růžička

Nesystémové?! A který jejich rádoby systém funguje?

Sobota, 31. července 2021, 16:23

Dan Klusoň

Co takhle držet se pořekadla:"na hrubý pytel, hrubá záplata !"

Sobota, 31. července 2021, 14:45

Jiri Brabec

Jednoduché, kdo nepracuje, ať nejí. Ještě jsem neviděl hubeneho cikána, dávky jim sebrat a šup makat!

Sobota, 31. července 2021, 13:01

Pavel Bakalář

Jó, slováci, ty se s nima nesero,. proto sem všichni zdrhli. Kurva, když to jde na slovensku, proč to nejde udělat ve zkurveným česku?? Dát jim pouze nějaký DOČASNÝ příspěvěk v hmotný nouzi- na 4 měsíce. Ale kurva takovej, kdy si musí rozmyslet jestli si dneska koupí 20 deka salámu nebo 20 deka sýra. A né že si zmrd zkurvenej koupí domu 8 mražených kachen !! Pro čto kurva nejde !!

Sobota, 31. července 2021, 12:33

Lenka Kuchařová

Už od r.1990 čekám,kdy se konečně najde politik,který tyto lidi přiměje k práci.Zatím se jim stále zvedají velkorysé soc. dávky dostávají zcela gratis drahé byty,v Brně přímo v centru města a teď pro ně ještě poslanci navrhli příspěvek 500.- k důchodu za každé dítě.Prý vychované...Samozřejmě,že tu ,,výchovu " nikdo kontrolovat nebude,takže je z toho další příspěvek pro nepracující etnikum....

Sobota, 31. července 2021, 11:57

Namor Kešud

tohle není problém jenom Znojma, ale všude, kde se cikáni vyskytují, na Jablonecku jde takový veselý vtip, Kdo je venku v 10hodin na lavičce když je sluníčko? No přece Cikán a čeká na dávky,ne?,Ano komančové jim to netorelovali, teď je tu demokracie alá Klau, havel a další, nemusá makat, děti si chodí do školy jak se jim chce a jediné co jim jde dobře, se množit, aby ne, dostanou přídavky a dávky, někdy více, než má pokladní v lidlu, nebo slušně pracující Gadžo. Sebrati jim vše, pouze dostanou na děti, a to jen pod podmínkou práce, nemůžeš, nechceš,... budeš o hladu, děti půjdou do děcáku, ty pod most.

Sobota, 31. července 2021, 11:18

Rudolf Beneš

Přece i Znojmo má úředníky pobírající apanáže.Jak je možné ,že těmto migrantům dali trvalý pobyt a právě v místech ,který jsou hojně navštěvované turisty?Za odměnu by si měli vzít tyto rodiny k sobě domů a bez vytáček.

Sobota, 31. července 2021, 11:13

José Cinaksel

Vyhoďte ho (je) z kola ven. Jak v té knize.

Sobota, 31. července 2021, 09:20

Dusan Cezarius

Češi také nejsou zrovna žádní andílci. Krade to, pomlouvá to jeden druhého. Závidí si a myslí si, že jsou mistři světa. Nedivím se, že ve světě nejste zvláště oblíbení. Jak jste si je vychovali takové je máte. Nechtěl bych být Čechem. :)

Sobota, 31. července 2021, 08:03

Jiří Špaček

Jak jednoduché a přímočaré. Ještě 30 let po"sametu" za všechno mohou komouši. A co bylo uděláno v všech oblastech dosud? Ovšem bezesporu byla na republika, vykradena, darována monopolům, tunelářům všeho druhu, NATO, EU, roztržena, zbavena soběstačnosti atd.! Cikánský problém je celosvětový a nikde na něj nenašli řešení. Jejich nadstandardní ochrana, přeplácení na úkor většinové populace j cesta do pekel. Když jim někdo slíbí vyšší bezpracné dávky, tak se stěhují třeba do Kanady! Ale do školy nebo do práce je nikdo nedostane díky "neziskovkám" a spol. !!!

Sobota, 31. července 2021, 07:08

Daniel Matějíček

Díky komunistům a jejich sociálního inženýrství existují tyhle problémy.

Sobota, 31. července 2021, 01:48

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.