Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Dnes, 12:00
V pátek dopoledne zasáhl Českou republiku rozsáhlý výpadek elektřiny, který postihl milion domácností i firem po celé zemi. Příčinou výpadku byla - dle oficiálních informací - porucha jediného vedení (V411) v přenosové soustavě, která slouží jako jakási „dálniční síť“ pro přenos elektřiny. Porucha způsobila přetížení dalších vedení a následný výpadek několika rozvoden. Výsledkem bylo přerušení dodávek elektřiny pro tisíce odběratelů zejména v Libereckém, Ústeckém, Královéhradeckém, Středočeském kraji a částečně i v Praze.
Autor komentáře je Daniel Szantai, CEO společnosti Terraverse
Toto náhlé odpojení spotřebitelů vedlo k tomu, že v přenosové soustavě zůstalo velké množství „přebývající“ elektřiny, která byla původně vyráběna právě pro tyto odběratele. V jeden okamžik tak v síti přebýval výkon odpovídající téměr celému instalovanému výkonu jaderné elektrárny Temelín. Tento nadbytek bylo nutné velmi rychle vyrovnat, aby se předešlo rozšíření problému na větší území. O to se postaral provozovatel přenosové soustavy ČEPS pomocí tzv. služeb výkonové rovnováhy.
Náhodným poruchám v energetické soustavě se ani v budoucnu zcela nevyhneme. Dnešní událost však ukázala, jak klíčovou roli hrají mezinárodní platformy, jako jsou MARI a PICASSO, které umožňují sdílení regulační energie mezi evropskými provozovateli přenosových sítí. Bez této spolupráce by měl ČEPS značné problémy s rychlou reakcí a musel by využít výrazně dražší domácí zdroje. Díky těmto platformám však bylo možné již během první hodiny dodat přes 60 % potřebné regulační energie ze zahraničí – především z Německa.
Tato událost jasně ukazuje, jak křehký je současný energetický systém a jak důležitá je jeho modernizace. Do budoucna musí být prioritou digitalizace – tedy schopnost systému v reálném čase detekovat a řešit problémy pomocí chytrých technologií, a to v řádu vteřin. Klíčová je také decentralizace, kdy elektřinu nevyrábí jen několik velkých elektráren, ale i menší zdroje, které jsou blíž odběratelům a pro svůj provoz nemusí nutně využívat přenosovou síť. V neposlední řadě je nutné investovat do obnovy a posilování přenosové infrastruktury, která tvoří páteř celé soustavy.
Zdroj: ČEPS
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám