Moravské vlajky opět zavlají na radnicích, připomenou příchod slovanských věrozvěstů

Autoři | Foto Moravská národní obec

Už šestnáct let si stovky moravských obcí připomínají příchod svatého Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu vyvěšením vlajky. Ani letošní 5. červenec nebude výjimkou. Ke svátku věrozvěstů v sobotu zavlaje žluto-červený symbol s orlem na více než 1600 radnicích. Připojí se i města jako Brno, Olomouc nebo Znojmo.

Žluto-červené vlajky už zítra zaplaví radnice po celé Moravě. Připomenou tak křesťanské misionáře ze Soluně, kteří v rámci své misie na Velké Moravě prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk. Bratr Konstantin, jenž před smrtí přijal řeholní jméno Cyril, pro jazyk vytvořil písmo nazývané hlaholice.

Věděli jste?
V roce 1981 bratry papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy. Jsou také hlavními patrony Moravy. V Česku a na Slovensku se slaví svátek Cyrila a Metoděje 5. července.

Připomínají hrdost a historii

Za tradicí vlajek na radnicích stojí spolek Moravská národní obec, který iniciativu Za vyvěšování moravské vlajky rozjel už v roce 2010. Od té doby se jejich výzvou inspirovaly stovky obcí, které každoročně 5. července vyvěšují vlajku na počest moravských patronů i samotné Moravy.

„Letos už evidujeme 1625 zapojených radnic z celkových asi 1900 obcí na Moravě. Jsme rádi, že se k nám každoročně přidávají i nové obce, letos například Mistřice, Kamenice, Švábov, Trnava nebo Zárubice,“ řekla Lenka Holaňová, místopředsedkyně spolku a koordinátorka iniciativy.

Vlajka visí i v Brně, některá města stále chybí

Zajímavostí je, že například v Brně moravská vlajka visí celoročně, v Olomouci bývá vyvěšena během svátků. Na druhé straně jsou ale stále města, která na mapě moravských radnic chybí. Jsou to například Uherské Hradiště, Kroměříž nebo Vsetín.

„Přestože jsme letos iniciativu spíš udržovali než rozšiřovali, stále vidíme prostor, kde můžeme pomoci připomínat význam Moravy v naší historii. Někde je to otázka tradice, jinde třeba jen nedostatečné informovanosti,“ dodala Holaňová.

Oslavy i otevřené památky

Vedle samotného vyvěšování vlajek organizuje spolek i doprovodnou akci. Mnohá muzea a pamětihodnosti 5. července otevírají své expozice zdarma nebo se slevou, aby lidé mohli poznat historii vlastní země naživo. V plánu je také rozšíření projektu Vracíme Moravu do škol, který chce vrátit moravské dějiny do učebnic i povědomí žáků a studentů.

Co symbolizuje moravská vlajka?
Podoba vlajky vychází z rozhodnutí moravského zemského sněmu z roku 1848. Žluto-červené barvy a šachovaný orel v modrém poli byly tehdy oficiálně potvrzeny jako symboly země Moravské. A právě tahle vlajka dnes symbolizuje hrdost na region, tradici i kulturní svébytnost.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Morava, radnice, moravská vlajka, historie, tradice, Cyril a Metoděj, Brno, Velkomoravská říše, historie, státní svátek

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.