čtvrtek 23. září 2021 Berta

Na Mendlově náměstí v Brně stojí protiválečný pomník v podobě kolotoče

Na brněnském Mendlově náměstí lze až do konce týdne obdivovat instalaci Merry-Go-Round-Go-Round, kterou vytvořili němečtí výtvarníci pro festival Meeting Brno. Protiválečný pomník v podobě kolotoče je součástí mezinárodního projektu s dalšími realizacemi v Berlíně, Lipsku a Štrasburku.

Na velkém kolotoči se na Mendlově náměstí místo lidí pomalu točí umírající kůň, jenž je vyrobený z cukrové hmoty. „Cukr je materiál, který se dá sníst a zmizí. Záměrně jsme ho zvolili jako kontrast ke kovu, z něhož je obvykle vyroben jakýkoliv vítězný pomník," popsal za autorský kolektiv René Reinhardt z lipské kulturní organizace Schaubühne Lindenfels.

Motiv koně není náhodný. Podle tvůrců dokáže umírající zvíře vzbudit v člověku více emocí než pohled na zuboženého vojáka. Potvrdil to i spisovatel Jaroslav Rudiš, účastník festivalu Meeting Brno. „V mém románu je i část týkající se bitvy u Hradce Králové. Zemřelo tam nejen zhruba 50.000 vojáků, ale také tisíce koní. V kronikách z okolních vesnic stojí, že pohřbívat koně bylo mnohem složitější a těžší, než pohřbívat nebohé vojáky," řekl autor románu Winterbergs letzte Reise (Winterbergova poslední cesta), jehož český překlad se v současné době dokončuje.

Dílo připomíná tradici německojazyčné kultury v Brně, která se zpřetrhala po druhé světové válce, jež zapříčinila odchod většiny německých obyvatel, a některých konkrétních představitelů. Součástí kolotoče jsou také malby znázorňující výjevy z historie. Jejich autorkou je jevištní a kostýmní výtvarnice Elisabeth Schillerová-Witzmannová. V malé kase vedle kolotoče se pak promítá video tvůrce Thadeusze Tischbeina se stejnou tematikou.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šťastný

Štítky ČR, Německo, výtvarné, historie, festival, Meeting Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.