K upravenému návrhu nového územního plánu zaznamenal brněnský magistrát okolo čtyř tisíc podání. Oproti minulému roku je to zhruba o polovinu méně. Celkové číslo jednotlivých požadavků bude známo po ukončení evidence na přelomu července a srpna. Město upravený návrh zveřejnilo v polovině května a do 29. června bylo možné jej připomínkovat.
Loni po veřejném projednání dorazilo přes osm tisíc podání, což dohromady znamenalo více než šestatřicet tisíc jednotlivých námitek a připomínek, kterými se musela Kancelář architekta města Brna (KAM) v průběhu posledního roku zabývat.
Jedním z dlouhodobých velkých témat je zeleň ve městě. Upravený návrh měl její ochranu podle územních plánovačů ještě o něco posílit. „V platném územním plánu není žádný požadavek na zeleň. V návrhu jsme uvedli, že zeleně musí být ve stabilizovaných a rozvojových plochách obytných a smíšených alespoň třicet procent,“ uvedl v květnu ředitel KAM Michal Sedláček s tím, že minimálně třetinu zeleně budou podle nového plánu tvořit stromy. V případě komerčních ploch je požadavek na zeleň dvacetiprocentní.
Námitku na změnu přesto podala například organizace Nesehnutí, podle které nynější návrh dostatečně nereaguje na klimatickou krizi. Námitka, pod kterou se podepsalo více než 400 Brňanů, usiluje o důkladnější ochranu zeleně a veřejných prostor, lepší podmínky pro cyklodopravu a jasnější formulaci samotného plánu.
„Své námitky podalo mnoho dalších zástupců a zástupkyň veřejnosti, kterých z řad občanských iniciativ vyvstalo na dvě desítky. Nejčastěji je přitom trápila nedostatečná ochrana zeleně a zahrádek, ohrožení komunitního parku Hvězdička nebo plánovaná nadměrná výstavba v okrajových městských částech," uvedl za Nesehnutí Marek Hadrbolec.
Nyní je třeba opět vypořádat námitky a připomínky. Upravený návrh dostanou ke schválení zastupitelé města. Nový územní plán bude vydán do konce roku 2022, kdy končí platnost současnému plánu z roku 1994.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.