Zatímco celosvětová média přebírají ze sociálních sítí fascinující záběry delfínů, kteří se vrací do kanálů v Benátkách, National Geographic přišel s informací, která autenticitu videa vyvrací. Podle celosvětově uznávaného magazínu záběry delfínů pochází ze Sardinie a s pozitivním vlivem koronaviru na životní prostředí tak nemají nic společného. Značně nepřesné byly i informace o labutích v benátských kanálech nebo o opilém stádu slonů v Číně.
„Změna kvality vody je v Benátkách vidět na první pohled. Lidé si ji ale kvůli karanténě moc neužijí. Aspoň z oken vidí průzračnou vodu v kanálech a místy dokonce hejna rybek, labutě i delfíny, kteří k Benátkám připlouvají velmi zřídka,“ psala ještě začátkem týdne česká média.
Venice hasn't seen clear canal water in a very long time. Dolphins showing up too. Nature just hit the reset button on us pic.twitter.com/RzqOq8ftCj
— Gianluca De Santis (@b8taFPS) March 17, 2020
Podle redakce National Geographic je vše ale jinak a snímky, které fascinují svět, pochází z jiného koutu Itálie. Konkrétně ze Sardinie, kde se delfíni vyskytují zcela běžně.
Součástí pozitivní, avšak ne zcela pravdivé zprávy, byly i snímky labutí. Ty jsou však pořízeny z ostrůvku Burano, který se nachází nedaleko Benátek, nikoli však v centru slavného města, jak zprávy avizovaly. O žádný epochální „návrat" se taktéž nejedná, neboť labutě se v oblasti ostrova pohybují běžně.
Hojně sdílený tweet má na svědomí Kaveri Ganapathy Ahuja z Indie, která snímky na svůj twitterový účet umístila, podle svých slov však příspěvek smazat ani upravit nehodlá. „Tohle je nečekaný vedlejší efekt pandemie. Voda protékající benátskými kanály je poprvé průzračná. Jsou vidět ryby, vrátily se labutě,“ píše ve svém příspěvku.
Here's an unexpected side effect of the pandemic - the water's flowing through the canals of Venice is clear for the first time in forever. The fish are visible, the swans returned. pic.twitter.com/2egMGhJs7f
— Kaveri ???????? (@ikaveri) March 16, 2020
A do třetice. Redakce magazínu rovněž vyvrací, že by právě koronavirus měl vliv na to, že se do čínských vesnic stahují stáda slonů. I tato informace proběhla sociálními sítěmi s popiskem, že se právě poblíž jedné vesnice v provincii Jün-nan sloni opili. Fotografie slonů ležících v poli obletěla svět s příběhem, že usnuli poté, co se opili kukuřičnou whiskey. Není to pravda. Původ fotografie sice není znám, ale jak uvádí National Geograpic s odkazem na web čínského zpravodajství, rozhodně nešlo o slony opilé rýžovým vínem. Navíc jejich přítomnost v provincii je naprosto běžná.
While humans carry out social distancing, a group of 14 elephants broke into a village in Yunan province, looking for corn and other food. They ended up drinking 30kg of corn wine and got so drunk that they fell asleep in a nearby tea garden. ???? pic.twitter.com/ykTCCLLCJu
— Corono she better don’t (@Spilling_The_T) March 18, 2020
Emotivně vypjaté situace jsou živnou půdou pro dezinformace všeho druhu. „Většinou spíše ty negativní, které cílí na náš strach, obavy a nejistotu. V podobných situacích se ale můžeme potkat s opakem - nepravdivými zprávami, které na nás působí pozitivně. Motivací jejich autorů je zpravidla zisk: autor takové zprávy dostane buď od médií přímo zaplaceno třeba za audiovizuální materiál, nebo sám takovou zprávu publikuje. Lidé ji pak sami virálně šíří a tím mu roste zisk ze zobrazených reklam," shrnul politolog z Masarykovy univerzity specializující se na problematiku fake news Miloš Gregor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.