Na Žerotínově náměstí dnes byla slavnostně zahájena výstava Masarykova univerzita 1939 - 1945. Vypráví příběh o nejtemnějším období univerzity za nacistické okupace.
V listopadu 1939 se na šest let zavřely brány českých vysokých škol. Do vedení Masarykovy univerzity byli dosazeni něměčtí hodnostáři, byla přejmenována na Českou univerzitu v Brně a někteří ze studentů byli přepraveni do koncentračních táborů. Na nejmrazivější období naší historie i univerzity vzpomíná výstava Masarykova univerzita 1939 - 1945.
Na Žerotínově náměstí před rektorátem Masarykovy univerzity vyrostla panelová výstava, která je volně přístupná každému, kdo projde kolem. Jednotlivé panely upozorňují na nejtragičtější období dějin univerzity, na éru nacistické okupace a šestileté uzavření školy. Na osudech profesorů a studentů budou moci návštěvníci vidět různé druhy reakcí na dramatické události v dějinách národa i školy.
„Když jsem si tu výstavu prohlížel, tak jsem si uvědomil, jak křehké jsou naše instituce, včetně vysokých škol. Jak křehké jsou ve smyslu napadení zvenčí, k čemuž došlo v roce 1939 po okupaci a působení nacistické idoelogie, ale jak křehké jsou také zevnitř. Zejména proto, že i my lidí jsme křehcí a jsme vystaveni působení různých sil jak zvenku, tak zevnitř,“ uvedl prorektor pro personální a akademické záležitosti Masarykovy univerzity Jiří Hanuš.
Původní myšlenka výstavy vznikla u současného rektotra Masarykovy univerzity Martina Bareše. Vytvořením týmu pro realizaci výstavy byl jmenován proděkan pro výzkum a rozvoj Filozofické fakulty Lukáš Fasora. Na celém procesu se tak podílela Filozofická fakulta MU, velkou část materiálů poskytl také Archiv MU a také Mendelovo muzeum, které se postaralo o finální podobu a reallizaci výstavy.
„Ta výstava pro nás byla trošku oříškem. Téma je pochopitelně z mnoha důvodů tragické a smutné. Proto jsou použity černé panely. Současně je to téma heroické a řada příběhů na panelech je v podstatě inspirací pro dnešní dobu a je to záležitost, která by měla pro akademickou komunitu mnohé znamenat a mobilizovat ji, “ řekl Lukáš Fasora.
Výstava se snaží být k návštěvníkům velmi otevřená a ukázat vše, co se za okupace na Masarykově univerzitě dělo. Některé z příběhů jsou však zatím poměrně neznámé a nové. Mnoho fotografií, které jsou na výstavě použity, nebylo nikdy předtím v Česku zveřejněno. Kurátor Mendelova muzea Ondřej Dostál řadu z nich dostal do Brna poprvé z různých německých institucí nebo také z koncentračního táboru Mauthausen v Rakousku.
Středa, 6. listopadu 2019, 18:04