sobota 6. června 2020 Norbert

Senioři a malé děti budou v Brně nově osvobozeni od placení za odpad

Lidé starší 70 let a děti do tří let nebudou od příštího roku v Brně platit za svoz komunálního odpadu. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Nyní senioři nad 70 let a děti do tří let platí sníženou cenu 500 korun, plná cena je 670 korun.

Původně koalice složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD navrhovala osvobození od poplatku pro lidi nad 70 let. Opoziční hnutí ANO ale navrhovalo, aby se osvobození dotklo i dětí, které v daném roce nedosáhnou čtyř let. Zastupitelé na to nakonec přistoupili. Osvobození pro starší 70 let a pro děti, které nedosáhnou čtyř let v daném roce, schválili různým počtem hlasů v několika částech daného bodu.

Lidé nad 70 let a děti do tří let tak nebudou od ledna platit nic, nyní platili sníženou cenu 500 korun. Osvobození od poplatku se dosud vztahovalo pouze na třetí a další děti v rodině, které nemusí za popelnice platit až do 15 let. Pro tyto děti zůstane situace stejná. Pro ostatní skupiny, které nebudou osvobozené, zůstane poplatek nadále 670 korun.

Video náměstka v popelnici bude mít pokračování

Podle náměstka primátorky Olivera Pospíšila (ČSSD) se okruh úlev rozšířil o dvě skupiny. „Je to pro nás milé překvapení. Ve volebním programu jsme měli jak odpuštění poplatku pro seniory, tak pro děti, které nedosáhnou čtyř let. Respektovali jsme ale koaliční dohodu, která preferovala v prvním roce vyřešení skupiny seniorů," uvedl Pospíšil. Je rád, že hnutí ANO navrhlo úpravu a rozšíření na děti.

Právě Pospíšil loni v předvolebním klipu ČSSD, která slibovala odpuštění poplatku seniorům, lezl z popelnice a tvrdil důchodkyni vynášející odpad, že už brzy poplatek nebude muset platit. Podle něj je připravené i pokračování videa.

V Brně je kolem 400.000 poplatníků za odpad, část je osvobozena jako například několikáté dítě v rodině. Seniorů nad 70 let je asi 67.000 a dětí, které nedosáhly věku čtyř let, je kolem 13.000 až 14.000. Nově se tak osvobození od poplatku dotkne více než 80.000 lidí. Výpadek v rozpočtu kvůli úlevě by měl činit kolem 30 milionů korun.

Autoři | Foto ČSSD Brno / Facebook

Štítky odpad, poplatky, senioři, děti, neplacení, brno, zastupitelstvo

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.