Příběhy našich sousedů je mezigenerační projekt, kdy se žáci setkají s pamětníkem, vyslechnou si jeho příběh a vytvoří o něm rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž. Brněnští radní chtějí přispět na tento projekt tři sta tisíc korun.
Úkol je jasný. Setkat se s pamětníkem, bedlivě si vyslechnout jeho příběh, co nejvíce si toho zaznamenat a vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž. Projekt Příběhy našich sousedů organizace Post Bellum dává možnost přibližně stovce žáků osmých a devátých tříd se stát na nějakou dobu dokumentaristy.
„Žáci se díky tomuto projektu seznámí s technikami, jakými pracují moderní média, a dozvědí se něco o novodobých dějinách i o lokální historii. Žádná učebnice nedokáže inspirovat tak jako vyprávěný příběh,“ popisuje David Butula z Paměti národa.
Pamětníka budou muset vyzpovídat a sehnat co nejvíce materiálu o jeho životě, což obnáší i digitalizaci fotografií a prozkoumání archivů. Tři sta tisíc korun chtějí radní poskytnout jedenácti zúčastněným školám. Návrh bude schvalovat v listopadu zastupitelstvo. „Finanční prostředky poslouží na pořízení potřebného materiálu, a také na koordinátory, kteří žáky povedou při jejich práci,“ říká radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.
Post Bellum je společnost mapující příběhy pamětníků z Brna a celého Jihomoravského kraje. „Tímto netradičním způsobem chceme vzdělávat žáky v našich moderních dějinách a také přispět k mezigeneračnímu porozumění,“ přiblížil Suchý.
Výsledky mladých dočasných dokumentaristů se budou prezentovat v červnu příštího roku na závěrečném prezentačním dni. „Jedná se o velmi úspěšnou aktivitu, která si v Brně již našla své místo – naše školy se do ní postupně zapojovaly už od roku 2014. Proto jsme se ji letos poprvé rozhodli finančně podpořit přímo z úrovně města,“ doplňuje brněnská primátorka Markéta Vaňková.