neděle 23. února 2020 Svatopluk

Dolní nádraží má svoji literární lavičku. Cestující si budou moct čekání zkrátit s desítkami knížek až do konce října

Ve středu dopoledne byla k Čekárně Brno dolní nádraží nainstalována 9. lavička Knihovny Jiřího Mahena. Turistické informační centrum s KJM tak pokračují ve čtyřleté tradici umisťování podobných laviček do veřejného prostoru v Brně. U Dolního nádraží budou knihy v literární lavičce na své čtenáře čekat do konce října.

Projekt posezení ve veřejném prostoru s příležitostí si přečíst knihu trvá v Brně čtyři roky, první dvě lavičky se v centru města objevily na podzim roku 2015 v rámci Týdne knihoven. „Obliba projektu roste. Předcházejících osm exemplářů je rozmístěných po celém městě a naučili se je využívat čtenáři všech věkových kategorií,“ uvedla Adéla Nováková, mluvčí TIC Brno.

„Na úplném začátku projektu stála myšlenka vyzkoušet si v knihovně provozovat knihobudky, které byly tehdy známé především ze zahraničí,“ vysvětlila Eva Vojtíšková z KJM pro časopis Bulletin Skip. V zahraničí byly většinou instalovány ve formě ptačích budek, Knihovna Jiřího Mahena se ale chtěla v roce 2015 vydat vlastní cestou a oslovila architekty z brněnského architektonického studia AEIOU. Ti spojili čtení s možností posezení, tím pádem vznikly knihovní lavičky. Momentálně se nacházejí například v Židenicích, Černých Polích nebo Starém Lískovci. V centru města si mohou čtenáři knihy vypůjčit z laviček na Moravském a Jakubském náměstí.

Každá lavička je jiná, ta na Dolním nádraží se nese v elegantním duchu

Každá z nich je záležitostí spolupráce KJM a dalšího partnera, proto také každá vypadá jinak. Podle Novákové jejich podoba vychází i z prostředí, do něhož jsou umístěna. Na deváté lavičce, která stojí na Dolním nádraží, spolupracovala knihovna právě s Turistickým informačním centrem. „Přišli jsme s návrhem lokace a designem – lavička je minimalistická, černá a elegantní,“ řekl Jan Gerych z TIC. Zůstane zde až do konce října. Spolu s knihami je před Čekárnou dostupná také bezplatná wifi, zásuvky a letáky s informacemi o Brně.

Do literárních laviček putují především knihy, které byly v knihovním fondu nahrazeny novějšími a proto byly vyřazeny. „Dříve putovaly do spalovny, nyní jsou prostřednictvím laviček dány k dispozici dalším uživatelům. Příležitostně jsou vybírány knihy s jedním společným jmenovatelem,“ vysvětlila tisková mluvčí KJM Alena Šedivá.

Knihy si mohou lidé přečíst buďto na místě, nebo si je odnést domů. „Svoje nepotřebné knihy, případně i třeba i ty z pozůstalostí pak do knihovniček přinášejí na oplátku zpět,“ uvedla Vojtíšková. Knihovna tak reaguje mimo jiné i na to, aby byly knihy dostupnější lidem v tíživé sociální situaci nebo těm, kdo jsou ohroženi sociokulturním vyloučením. „Ten nápad je skvělý, obzvlášť na místě, kde lidé čekáním často tráví hodně času. Takto si můžeme čekání zkrátit a čas efektivně využít,“ řekla Lenka Necidová, jedna z pravidelných cestujících, která hodlá lavičku využívat a časem do ní přispět i vlastními knihami, které už nebude mít v plánu číst.

Autoři | Foto Michal Růžička

Štítky literární lavička, Dolní nádraží, čekárna, knihy, Knihovna Jiřího Mahena, TIC, Turistické informační centrum, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.