V Brně se včera otevřelo první hřiště pro venkovní posilování přizpůsobené vozíčkářům a dalším osobám s fyzickým znevýhodněním. V celé republice je teprve druhé svého druhu. Zdraví i tělesně handicapovaní si mohou zacvičit ve sportovním areálu Hroch v Komíně. Město přispělo na vybudování unikátního hřiště 990 tisíc korun, v budoucnu by se hřiště mohlo ještě dále rozšířit.
Sportoviště na pomezí městských částí Jundrov a Komín poskytuje bezbariérový přístup, speciálně upravené sociální zázemí a bezbariérové vnitřní komunikace. Při návrhu a realizaci hřiště se tvůrci inspirovali podobným zařízením v Hluboké nad Vltavou.
„Nadační fond Emil sdílel na Facebooku informaci o právě otevřeném workoutovém hřišti v jižních Čechách. V tomto příspěvku mě označil s dotazem, co na to Brno. Zareagoval jsem a pozval zástupce Emila na schůzku. Tak jednoduše celý nápad vznikl,“ popsal radní pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Suchý.
Na hřišti je nyní umístěno dvadvacet překážek, nejméně osm je vhodných i pro vozíčkáře. Zdatnější jich ale mohou využít více. Vzhledem k snížené výšce prvků na sportovišti mohou venkovní cvičení kromě vozíčkářů využívat také děti a sportovci nižšího vzrůstu. Dopadová plocha má měkký povrch, který tlumí náraz a snižuje výšku případného pádu. Minimalizuje tak riziko nepříjemných úrazů.
„Chceme, aby Brno bylo městem bez bariér, které poskytuje lidem s nejrůznějšími handicapy bezpečný a neomezený pohyb. Záleží nám ale také na dostupnosti volnočasových aktivit, kulturního a také sportovního vyžití. Ostatně význam sportu pro osoby se zdravotním handicapem je mimořádně pozitivní. Podařilo se nám alokovat 10 milionů korun v rozpočtu města na realizaci dalších opatření v oblasti bezbariérovosti,“ řekl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.
Netajil se ani přáním do budoucna v další etapě vzniklé hřiště rozšířit. „Dobrou zprávou je, že rada města doporučila zastupitelstvu schválit peníze na další dobudování hřiště,“ doplnil Suchý.
Při zahájení nechyběl ani Lukáš Čeloud, který se i přes svůj fyzický handicap aktivně věnuje workoutu už řadu let. Právě on byl jedním z prvních vozíčkářů věnujících se workoutu v Brně. Společně s dalšími handicapovanými motivuje lidi ke sportu a pomáhá bořit předsudky o lidech odkázaných na vozík.