pondělí 4. července 2022 Prokop

Hejtman Michal Hašek je ve vážném podezření ze střetu zájmů

Druhý muž sociální demokracie, šéf Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek je dva roky ve vážném podezření ze střetu zájmů. V úterý to napsal internetový deník Insider.

Podle deníku si Hašek v roce 2010 půjčil od bratislavského biskupa Církve československé husitské Jana Hradila 750 tisíc korun na vybavení nového bytu. Závazek by měl splatit do pěti let, tedy v roce 2015.

Podmínky půjčky nejsou známy. Věřitel se podle Insideru o nich odmítá bavit, hejtman na otázku odpovídá jen to, že půjčka není bezúročná.

Deník píše, že veřejnost by měla znát pozadí půjčky, protože biskup Hradil není jen duchovním a dlouholetým starostou Újezdu u Brna, ale také podnikatelem, který získává v Jihomoravském kraji veřejné zakázky. Jeho oborem se stalo zdravotnictví, respektive laboratorní diagnostika.

A právě v roce 2010, kdy půjčil hejtmanovi peníze, koupil čtvrtinu společnosti MDgK plus, která ten samý rok rozšířila působnost do vyškovské nemocnice. Zřizovatelem je tam Jihomoravský kraj, píše Insider.

Hašek v úterý v rozhovoru pro agenturu Mediafax spekulace o střetu zájmů popřel. „Striktně odmítám, že je půjčka od pana biskupa střetem zájmů. Jde o standardní půjčku, která je řádně úročena. Jakmile získám souhlas doktora Hradila, zveřejním ji a tím rozptýlím veškeré pochybnosti,“ řekl Hašek s tím, že dokument dá veřejnosti k dispozici nejspíše již ve středu.

Podle Haška je jeho půjčka veřejně známou věcí již dva roky. „Řádně jsem ji uvedl ve svém majetkovém přiznání v roce 2011,“ uvedl. Zdůraznil, že s biskupem Hradilem se zná deset let. „Nejsem informován o jeho případných podnikatelských aktivitách a žádná výběrová řízení jsem nikdy neovlivňoval,“ doplnil jihomoravský hejtman.

Napsal Jiří Nováček, Mediafax
Foto: Facebook Jihomoravského kraje

Štítky Michal Hašek, hejtman, Jihomoravský kraje, střet zájmů, podezření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.