Po odchodu zakladatele a předsedy Václava Klause mladšího se zdálo, že politické uskupení Trikolora bude mít jepičí život. Strana založená v roce 2019 se ale dala dohromady se Svobodnými a Soukromníky a společně usilují o hlasy voličů v říjnových sněmovních volbách. Formace věří, že překročí pětiprocentní práh, který by ji katapultoval do dolní komory Parlamentu. Na jižní Moravě vede kandidátku obchodní manažer a politolog David Hanák.
Devětačtyřicetiletý David Hanák pochází z Ostravy a v politice není žádný nováček, alespoň po teoretické stránce. Na Masarykově univerzitě vystudoval politologii, posléze získal magisterský diplom také z brněnských práv. Pochlubit se může i titulem MBA z managmentu. Zároveň je autorem několika knih, například České konzervativní myšlení (2007) a Koncept lidských práv a jeho dopad na výkon práva v demokracii (2020). V minulosti se angažoval v hnutí Euroskeptická alternativa (ESA) proti vstupu České republiky do EU. Nyní věří, že dovede konzervativní hnutí opírající se o libertariánské myšlenky minimálního státu k úspěchu.
„Neslibujeme nesmysly, pouze reálně odhadujeme situaci. Věřím tomu, že každý ví sám, co je pro něj nejlepší, a tedy máme mu nechat volnost rozhodování. Tam, kde je svoboda bez zodpovědnosti, vládne anarchie, tam, kde je odpovědnost bez svobody, je otroctví,“ vysvětluje Drbně Hanák, proč by měli lidé podpořit u voleb právě Trikoloru, jejíž předsedkyní je po odchodu Klause Zuzana Majerová Zahradníková.
Největší problémem jižní Moravy a obecně České republiky je podle jihomoravského lídra, jenž patří k obdivovatelům Edmunda Burka, filozofa považovaného za zakladatele konzervativního myšlení, neodpovědná ekonomická politika současné vlády.
„Považuji za neudržitelnou rychlost, jakou dochází k zadlužování ČR. Dříve nebo později narazíme na zeď, kdy již nebude možno pokračovat v této dluhové politice,“ říká politik, jenž dlouhodobě působí jako obchodní manažer ve stavebnictví.
Hanák si myslí, že míra zadlužování České republiky je natolik vážná, že hrozí až katastrofický scénář. Vinu na tom podle něj nese premiér Andrej Babiš. „Pokud pan Babiš řekl, že povede stát jako firmu, tak nám jaksi nesdělil, že ji povede do insolvence,“ uvádí absolvent brněnské Masarykovy univerzity.
Trikolora bude mít do sněmovny obtížnou cestu. Uspět touží v silné konkurenci "nelevicových" uskupeních. Mezi taková patří, alespoň formálně, vítěz posledních voleb hnutí ANO, tradiční strany spojené v blocích PirSTAN (Piráti, Starostové a nezávislí) a SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP09). Na politické scéně se navíc objevilo také nové politické hnutí Přísaha, za nímž stojí expolicista Robert Šlachta kandidující rovněž v Jihomoravském kraji. Přesto Hanák věří, že nejen Jihomoravany osloví.
„Naše volební číslo je 8, takže 8% bych považoval za úspěch,“ přeje si výsledek sebevědomě lídr Trikolory, na jejíž kandidátce nechybí ani kontroverzní postavy.
Dvojkou je například několikaletý poslanec a bývalý člen ČSSD Zdeněk Koudelka. Pozornost na sebe vysokoškolský pedagog, právník a někdejší kandidát na ústavního soudce strhl například v roce 2013 při amnestii prezidenta Václava Klause. Právě Koudelkovi je přisuzován lví podíl na tvorbě dokumentu, jenž si vysloužil značnou kritiku veřejnosti.
Na čtrnáctém místě pro změnu figuruje boxer Zdeněk Pernica, známý též pod přezdívkou Gauny. Ten stojí v čele hnutí Slušných lidí. Brněnské hnutí v minulosti ministerstvo vnitra zařadilo mezi extremistická.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.