čtvrtek 13. května 2021 Servác

Většina jihomoravských stran má lídry pro podzimní sněmovní volby

Většina stran v Jihomoravském kraji už rozhodla o lídrech kandidátních listin v kraji do podzimních sněmovních voleb. Jasno zatím nemá hnutí ANO, podle jejího krajského předsedy Lubomíra Wenzla bude definitivní stanovisko na konci května. Naopak lídra už mají Piráti se STAN, ČSSD, KSČM i koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Jedničku kandidátky v kraji má i Trikolóra, potvrdit si ji musí ještě SPD.

Média spekulují o tom, že v čele jihomoravské kandidátky hnutí ANO má být ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Wenzl ale nic takového nepotvrdil. „Definitivně bude jasno 31. května,“ napsal ČTK.

ČSSD povede krajský předseda Břetislav Štefan, který na dubnovém sjezdu neúspěšně kandidoval do vedení strany a kritizuje současné spojení ČSSD v menšinové vládě s hnutím ANO. Někteří členové ČSSD po sjezdu, na kterém obhájil funkci předsedy Jan Hamáček, z kandidátek odešli. „Já si nemůžu dovolit odejít, protože mě podpořilo 85 procent kraje, abych byl lídrem kandidátky. Je to silný mandát,“ řekl ČTK Štefan.

Piráty, kteří by podle průzkumů mohli přeskočit hnutí ANO ve volbách a zvítězit, na jižní Moravě povede poslanec Radek Holomčík. Piráti kandidují se Starosty a nezávislými. Lídrem koalice Spolu bude předseda ODS Petr Fiala. U KSČM bude jedničkou poslanec Ivo Pojezný. Jasno ještě nemá SPD.

Navržen jsem já, ale kandidátku ještě nemáme schválenou,“ poznamenal krajský předseda SPD Jan Hrnčíř. Lídrem Trikolóry, které bude kvůli odchodu z veřejných funkcí chybět její zakladatel Václav Klaus mladší, bude na jižní Moravě lékař Martin Benda. ČTK to řekl krajský předseda strany Robert Kotzian.

Volby do Poslanecké sněmovny před čtyřmi lety vyhrálo hnutí ANO s podporou 29,64 procenta hlasů. Druhá byla ODS s 11,32 procent hlasů a třetí Piráti s podporou 10,79 procenta hlasů. Ve Sněmovně je ještě SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Menšinovou vládu tvoří ANO a ČSSD.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv Drbna

Štítky Volby, jmk, Lídři, Poslanecká sněmovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.