Brněnská divadla v úvodu nadcházející sezony připomenou umělecký odkaz Leoše Janáčka i Václava Havla. Nastudují klasické tituly i méně známé texty, třeba hru o múze umělců Almě Mahlerové z pera Jiřího Orta.
V dramaturgických plánech brněnských scén nezůstal opomenut ani William Shakespeare, od jehož smrti letos uplynulo 400 let.
Národní divadlo Brno vstoupí do sezony 8. září zahajovacím koncertem na piazettě před Janáčkovou scénou, lidé se mohou těšit na ukázky z operních i baletních titulů a hudební ochutnávku z připravovaných premiérových inscenací. Zahajovací koncert přístupný bez placení se poprvé konal loni, sledovaly jej stovky lidí.
Pro operní soubor je klíčovou událostí podzimu festivalové bienále Janáček Brno, pro které připravuje inscenaci Káti Kabanové v režii světoznámého Roberta Carsena. Originální pojetí s jevištěm pokrytým vodou vzniklo původně pro Vlámskou operu, hrálo se v Miláně i Madridu. Opera Národního divadla Brno je první scénou v Česku, která představení převezme do svého kmenového repertoáru. Činoherní soubor uvede v říjnu jako první novinku Kouzelný vrch podle románu Thomase Manna.
První režii v sezoně mívá v Městském divadle Brno tradičně hostující Hana Burešová. Letos padla volba na komedii Friedricha Dürrenmatta Frank V., která se odehrává v poněkud netradiční bance. Autor dílo charakterizoval jako "gangsterskou operu o přátelství na život a na nic, a pro život, jaký je". V titulní roli se představí Jan Mazák, poprvé už 10. září.
Na 2. října Městské divadlo připravuje komponovaný večer věnovaný Shakespearovi. Na programu budou úryvky z jeho her, například slavná balkonová scéna Romea a Julie, a to v různých překladech. Skladatel Zdeněk Merta pak představí zhudebněné Shakespearovy sonety v češtině i anglickém originále. V listopadu Městské divadlo v premiéře nabídne romantickou komedii Zamilovaný Shakespeare, známou díky filmovému zpracování.
Husa na provázku 9. září poprvé uvede hru Jiřího Orta nazvanou Alma, moje strunohra. Je věnována mimořádné ženě, která významně ovlivnila evropské kulturní dění a stala se milenkou či manželkou několika umělců. Divadelníci si kladou otázky, čím byla tak výjimečná, zda byla neodolatelnou kráskou, anebo vypočítavou bestií, múzou, anebo parazitem. "Tématem inscenace bude také rozpor mezi tím, jací doopravdy jsme, a jak se prezentujeme před okolím," uvedl nedávno dramaturg Miroslav Oščatka.
Celou sezonu chce Husa na provázku divadlo věnovat skupině Ztohoven, jejíž tři členové čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, protože loni na Pražském hradě vyměnili prezidentskou standartu za červené trenýrky. V říjnu také Husa na provázku festivalem připomene nedožité osmdesátiny Václava Havla.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.