Počasí dnes22 °C, zítra25 °C
Neděle 28. dubna 2024  |  Svátek má Vlastislav
Bez reklam

V Brně koukají na peníze, kterými lidé platili za Marie Terezie

Příležitost prohlédnout si nejstarší papírové bankovky využívané k placení v českých zemích se naskytla nadšencům historie z Brna. Platidla pojmenované bankocetle, které zavedla císařovna Marie Terezie v 18. století, nově vystavuje Moravské zemské muzeum. Kromě nejstarších peněz v habsburské monarchii se návštěvníci podívají i na pozdější a nouzové bankovky, padělky nebo například historické peněženky.

Vystavené bankocetle nebyly bankovkami v moderním smyslu slova. Šlo o státovky, tedy papírové peníze, které panovník vydal například v časech nedostatku mincí z drahých kovů nebo zvýšených výdajů státního rozpočtu. Na území habsburské monarchie se používaly od 60. let 18. století. Později se v oběhu objevily i první bankovky s precizní ornamentální výzdobou, antickými postavami a mikropísmem jako ochranným prvkem proti padělatelům

Zajímavostí je, že některé bankovky s vročením 1848 se zprvu používaly i půlené nebo čtvrcené kvůli nedostatku drobných mincí v bouřlivé revoluční době,“ uvedla kurátorka Martina Kvardová. Ve stejném období, a později znovu za první světové války, vydávala řada obcí, továren či zajateckých táborů také řadu nouzových platidel. Sloužily rovněž jako náhrada kovových mincí.

Na výstavě V Dietrichsteinském paláci návštěvníci objeví desítky originálů, převážně ze sbírky Moravského zemského muzea. „Vzhledem k choulostivosti materiálu, v kombinaci s tehdejší praxí návratu vyšších nominálních hodnot zpět do banky a následné likvidaci, zůstaly papírové peníze dochovány jen ve skromném počtu exemplářů, a to ještě velmi často poškozených,“ řekl ředitel muzea Jiří Mitáček.

Historickou zajímavostí jsou padělky, za které hrozily přísné tresty. „Padělané bankovky by mohly být samostatným sběratelským oborem, protože jich bylo hrozně moc. Bankovky nepadělali jen různí podvodníci, ale i osoby, u kterých bychom to nečekali. Napoleon Bonaparte si nechal před tažením do Rakouska předem natisknout kvanta falešných rakouských bankovek,“ uvedl spoluautor výstavy Vladimír Filip, autor knihy o papírových penězích z habsburské monarchie.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Moravské zemské muzeum

Štítky bankovky, muzeum, Moravské zemské muzeum, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Brně koukají, jakými penězi lidé utráceli za Marie Terezie  |  Kultura  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.