Kupte si domů Věstonickou venuši, vybízí brněnské muzeum

Moravské zemské muzeum v Brně dává k prodeji padesát kopií Věstonické venuše. Další sošky, které vzhledem i váhou věrně napodobují originál z mladého paleolitu, budou podle zájmu následovat. Za jeden kus zaplatí zájemci 690 korun.

Kopie nejstarší známé keramické sošky na světě vyrobilo Moravské zemské muzeum z digitálního modelu.  „Poslední rok jsme horečně přemýšleli, jak bychom kopii mohli zpřístupnit veřejnosti a přitom zachovali její exkluzivitu a zabránili padělkům. Na základě CT snímkování jsme tak vytvořili digitální model, ze kterého teď mohou vzniknout i další kusy,“ vysvětlil kurátor Věstonické venuše Petr Neruda s tím, že proces proti padělání chrání smlouva.

Originál se vystavuje

Autorem prvního prototypu Věstonické venuše je sochař Jiří Pec. „Unikátnost kopií spočívá i v použitelném materiálu. Směs, která by se složením, barevností i váhou přiblížila originálu, nebylo jednoduché vyladit. Nakonec se to ale podařilo, a vznikla tak tajná receptura na výrobu Věstonické venuše,“ popsal Pec.

Původní soška z mladého paleolitu je nyní spolu s dalšími artefakty z doby kamenné součástí výstavy Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos. „Zhruba po třech měsících posoudíme aktuální stav tohoto mimořádného exponátu a rozhodneme, zda jej do konce výstavy nenahradíme jednou z našich nových kopií,“ dodal Neruda.

Umělecký artefakt

Věstonická venuše je první dochovaný umělecký předmět z keramiky vůbec. Sošku ženy kyprých tvarů z černošedé pálené hlíny našel tým Karla Absolona roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů v Dolních Věstonicích na jižní Moravě. Artefakt se pak zařadil mezi národní kulturní památky České republiky.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Věstonická venuše, kopie, MZM, výstava, soška, Mladý paleolit, Moravské zemské muzeum, muzeum, Brno, Anthropos, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.