Moravské zemské muzeum v Brně dává k prodeji padesát kopií Věstonické venuše. Další sošky, které vzhledem i váhou věrně napodobují originál z mladého paleolitu, budou podle zájmu následovat. Za jeden kus zaplatí zájemci 690 korun.
Kopie nejstarší známé keramické sošky na světě vyrobilo Moravské zemské muzeum z digitálního modelu. „Poslední rok jsme horečně přemýšleli, jak bychom kopii mohli zpřístupnit veřejnosti a přitom zachovali její exkluzivitu a zabránili padělkům. Na základě CT snímkování jsme tak vytvořili digitální model, ze kterého teď mohou vzniknout i další kusy,“ vysvětlil kurátor Věstonické venuše Petr Neruda s tím, že proces proti padělání chrání smlouva.
Autorem prvního prototypu Věstonické venuše je sochař Jiří Pec. „Unikátnost kopií spočívá i v použitelném materiálu. Směs, která by se složením, barevností i váhou přiblížila originálu, nebylo jednoduché vyladit. Nakonec se to ale podařilo, a vznikla tak tajná receptura na výrobu Věstonické venuše,“ popsal Pec.
Původní soška z mladého paleolitu je nyní spolu s dalšími artefakty z doby kamenné součástí výstavy Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos. „Zhruba po třech měsících posoudíme aktuální stav tohoto mimořádného exponátu a rozhodneme, zda jej do konce výstavy nenahradíme jednou z našich nových kopií,“ dodal Neruda.
Věstonická venuše je první dochovaný umělecký předmět z keramiky vůbec. Sošku ženy kyprých tvarů z černošedé pálené hlíny našel tým Karla Absolona roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů v Dolních Věstonicích na jižní Moravě. Artefakt se pak zařadil mezi národní kulturní památky České republiky.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám