pátek 7. října 2022 Justýna

Nejlépe opravenými památkami jižní Moravy jsou klášter, rumpál a poklona

Nejlépe opravenými památkami Jihomoravského kraje za loňský rok jsou premonstrátský klášter Louka u Znojma v kategorii velkých staveb, rumpál na hradě Boskovice v kategorii děl výtvarného umění a poklona se sochou svatého Jana Nepomuckého v Pustiměři v kategorii drobných staveb. Vítěze schválili jihomoravští zastupitelé.

Vítěze jednotlivých kategorií doporučila k ocenění odborná komise. S prvními dvěma místy v každé kategorii se pojí také finanční odměna. U kategorie velkých staveb je to 150 tisíc korun za první a 100 tisíc korun za druhé místo, u kategorie díla výtvarného umění 70 tisíc korun za první a 40 tisíc korun za druhé místo a u kategorie drobných staveb 40 tisíc a 20 tisíc korun.

Kategorii velkých staveb vyhrála oprava části areálu kláštera Louka ve Znojmě nazvaná Stará škola, druhé místo obsadila budova bývalé České banky Union v brněnské Beethovenově ulici. Kategorii výtvarná díla vyhrál rumpál se šlapacím kolem na hradě Boskovice, na druhém místě byla nástropní výmalba na zámku v Moravském Krumlově. Z drobných staveb porota ocenila titulem poklonu se sochou svatého Jana Nepomuckého v Pustiměři a druhé místo přisoudila božím mukám v Hustopečích.

Kromě hlavních kategorií vybírala svého vítěze v SMS hlasování také veřejnost. Celkem lidé poslali opraveným památkám 5342 hlasů, nejvíce z nich získal kostel svatého Jakuba většího ve Vratěníně, hlas mu dalo 1640 lidí. K tomuto ocenění patří také odměna 60 tisíc korun.

Zastupitelé schválili také udělení titulu Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji etnografce a odbornici na lidovou architekturu Věře Kovářů a designérovi Michaelu Pavlovskému. „Tyto osobnosti se dlouhodobě, obětavě a na vysoké úrovni věnují péči o kulturní památky a jejich propagaci na území Jihomoravského kraje. Moc si jejich úsilí vážíme a děkujeme, že pomáhají zachovat vzácné odkazy minulosti budoucím generacím," uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči František Lukl (STAN).

Cílem soutěže, která hodnotí opravy památek dokončené v předcházejícím kalendářním roce, je motivovat vlastníky památek k citlivé péči o kulturní dědictví. Letos se konala popatnácté, slavnostní předání ocenění je naplánované na přelom května a června.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky ČR, správa, památky, Jihomoravský, ocenění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.