středa 23. června 2021 Zdeňka

Otevírá se Býčí skála, jeskyně láká na archeologické nálezy

V červnu se již tradičně otevírá běžně nepřístupná jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. V jeskyni, jež je součástí druhého nejdelšího jeskynního systému v České republice, provedl Jindřich Wankel před sto padesáti lety velké množství archeologických nálezů.

Jeskyně Býčí skála, která se jako součást Chráněné krajinné oblasti Moravský kras nachází na Blanensku, láká o červnových víkendech k navštívení. Vstup do běžně nepřístupné oblasti doplní komentované prohlídky expozice Cesta do pravěku Blanenska, které povede archeolog Muzea Blanenska Marek Novák.

„Díky spolupráci s muzeem ve Vídni je v expozici Cesta do pravěku Blanenska stále k vidění velký soubor archeologických nálezů, který v Býčí skále před téměř sto padesáti lety objevil Jindřich Wankel, otec Moravské archeologie. V expozici na vás také čeká rekonstrukce podoby princezny z Býčí skály v dobovém textilu s replikami šperků vyrobených podle skutečných archeologických nálezů," popsala ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

První komentované prohlídky, jež představí historii regionu od raného středověku až do doby kamenné, čekají návštěvníky již zítra v 10 a 13 hodin v Muzeu Blanenska. Po nich bude následovat vstup do samotné jeskyně. „Abyste měli cestu co nejpohodlnější a mohli nechat auto doma, vypravilo pro vás ČAD Blansko dva autobusy do Josefova a zpět," vysvětlila Komínková. Autobusy převezou zájemce přímo z muzea.

Prostory Býčí skály, která byla osídlena již od období paleolitu, využívali tehdejší lidé pravděpodobně jako jeskynní svatyni. Mezi nejvýznamější objevy, které v Býčí skále učinil archeolog Jindřich Wankel, patří soška bronzového býčka. 

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Muzeum Blanenska

Štítky býčí skála, jeskyně, otevření, blansko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.