čtvrtek 14. listopadu 2019 Sáva

VIDEO: Film Skleněný pokoj už má i český dabing. Do kin vstupuje příští týden

Hvězdně obsazený film Skleněný pokoj, který se odehrává v brněnské vile Tugendhat, vstupuje do kin už příští týden. Premiéru má 14. března. Film půjde do kin v anglické i české verzi. Dabingu hlavních postav se ujaly herečky Aňa Geislerová a Kateřina Winterová.

Skleněný pokoj vstupuje do kin ve dvou verzích, s titulky a českým dabingem. Hlasy hlavním představitelkám propůjčily Aňa Geislerová, která mluví Liesel a Kateřina Winterová, která mluví Hanu. Mužské postavy promluví hlasy Martina Stránského a Davida Matáska. Stránský namluvil Viktora Landauera, jehož hraje Claes Bang, Matásek německého konstruktéra Stahla, který významným způsobem zasáhne do života Hany. Stahla hraje dánský herec Roland Møller. Karel Roden svou roli architekta Von Abta mluví jak česky, tak anglicky.

Hlavní dějovou linii tvoří fiktivní milostný příběh, který se odehrává v Brně, především pak ve vile, ve filmu nazvané Landauer. Snímek podle knižní předlohy Simona Mawera je inspirovaný dramatickými událostmi 20. století a vznikem architektonického skvostu.

Hvězdné obsazení

Hlavní roli hraje nizozemská herečka Carice van Houtenová, známá ze seriálu Hra o trůny a válečného dramatu Valkýra. Švédská herečka Hanna Alströmová ztvárnila Liesel. Hrála například ve dvou pokračováních úspěšné akční komedie Kingsman. Další role obsadili dánští herci Claes Bang a Roland Moller. Českou hereckou scénu zastupují Karel Roden, Karel Dobrý, Jana Plodková, Martin Hofmann a další.  Herci ve filmu mluví britskou angličtinou. 

Hlavní roli hraje vila Tugendhat

Režisér, někteří herci a čtenáři knihy se shodují na tom, že hlavní roli fiktivního příběhu hraje přímo vila. „Když jsem si poprvé přečetla scénář, nadchlo mě, že vila je vlastně hlavní postavou celého příběhu. Skleněný pokoj je jakousi metaforou transparentnosti. Ve vile se nic neukryje," říká herečka van Houtenová. „To, jestli vás tato budova nadchne, záleží na tom, jakou architekturu máte rád. Já bych si toto místo vybral k životu kdykoliv. Úplně mne to uchvátilo," řekl herec Claes Bang.

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929 a 1930 projektoval proslulý Ludwig Mies van der Rohe. V letech 2010 až 2012 prodělala vila památkovou obnovu, vrátila se do podoby z 30. let minulého století.

Autorovi předlohy Mawerovi byla inspirací vila Tugendhat. Nevypráví ale reálný příběh vily ani rodiny Tugendhat. „Vilu jsem navštívil dvakrát. Při první návštěvě mě nadchla. Pak jsem navštívil znovu a začal jsem vymýšlet příběh. Nechtěl jsem psát o skutečné rodině, která tu žila," řekl Mawer. I proto byl výběr místa natáčení pro Ševčíka jednoduchý.

„Chtěl jsem, aby do filmu přešla autentická atmosféra mimořádného prostoru vily, která se navíc proměňuje v čase. V zimě, když venku opadají stromy a sklo zamrzne, je skleněný pokoj trochu děsivý a černobílý. V létě je prosvětlený a působí až nadpozemsky krásně," řekl Ševčík.

Nominace na prestižní literární cenu

Kniha Skleněný pokoj získala v roce 2009 nominaci na prestižní Man Bookerovu cenu. V Brně na jejím základě vznikla divadelní hra, kterou před třemi lety mělo v repertoáru Městské divadlo Brno v režii a dramatizaci Stanislava Moši. Inscenace podle webu divadla nasbírala 55 repríz.

Foto Skleněný pokoj | Zdroj s použitím TZ

Štítky skleněný pokoj, film, teaser, vila tugendhat, brno, premiéra, dabing

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.