čtvrtek 13. května 2021 Servác

Na rekonstrukci Milady Horákové jsme připraveni, tvrdí dopravní podnik

Velká oprava ulice Milady Horákové začne už příští sobotu. Potrvá šestnáct měsíců a město za ni zaplatí 235 milionů korun. Rekonstrukce vyloučí z místa veškerou dopravu.

Vzhledem k neprůjezdnosti ulice nemůže brněnský dopravní podnik nahradit tramvaje autobusy. „Všechny tramvajové linky přesuneme do ulice Cejl. Dopravu na zastávku Dětská nemocnice zajistí úvraťově linka x3, stanici Náměstí osmadvacátého října obslouží autobusové linky sedmašedesát a x5,“ informoval vedoucí dopravního odboru podniku Jan Seitl.

Lidé se však nemusí obávat, že se jim doba cestování výrazně prodlouží. „Z Černých Polí se čas jízdy na Českou protáhne o tři minuty,“ podotkl Seitl. Dodal, že ani intervaly spojů zůstanou stejné, takže Brňané nemusí měnit své cestovní návyky.

Lidé, kteří nebudou chtít jezdit přes Cejl, mohou využít náhradní autobusovou linku x5. „Je propojená s linkou šestačtyřicet a pojede ze Štefánikovy čtvrti k Janáčkovu divadlu,“ popsala mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová. Zastávka u divadla bude po dobu výluky stálá, nikoliv na znamení.

Ačkoli rekonstrukce zamíchá trasami linek, je podle ředitele brněnského dopravního podniku Miloše Havránka nutná. „V úseku mezi zastávkami Dětská nemocnice a Náměstí osmadvacátého října musely spoje jezdit dvacetikilometrovou rychlostí, což bylo neúnosné,“ řekl Havránek.

KOMPLETNÍ PŘEHLED ZMĚN V DOPRAVĚ: Rekonstrukce ulice Milady Horákové zásadně ovlivní MHD v Brně

Sedm set metrů nových kolejí navíc sníží hluk v ulici. „Opravíme také troleje a kabely,“ vyjmenoval ředitel.

Kromě kolejí se v ulici vymění také téměř kilometr vodovodních trubek. „Současné jsou ve špatném stavu. Nové potrubí položíme od ulice Koliště po Francouzskou ulici. Vyměníme také přípojky k nemovitostem,“ uvedl generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Ladislav Haška.

Modernizace se dočká také teplárenská síť. „Sedm set metrů parovodů nahradíme horkovody. Také vybudujeme nové přípojky k zákazníkům,“ vyčetl ředitel brněnských tepláren Petr Fajmon. Doplnil, že dodávky tepla vyřeší provizorními přípojkami.

Prázdno v ulici ohrozí místní živnostníky. „Přesto věřím, že opravu ustojí,“ myslí si první náměstek brněnského primátora Robert Kotzian.

Podle technického ředitele Brněnských komunikací Aleše Kellera výluka nijak nepřetíží dopravu v okolních ulicích. „Pokud se budou řidiči chovat, jak předpokládáme, problém by neměl nastat. Nicméně budeme sledovat devět křižovatek a po měsíci vyhodnotíme, jestli současný model vyhovuje, případně navrhneme jeho změny,“ sdělil Keller.

Brňané se aktuální informace o rekonstrukci dozví na stránkách města nebo dopravního podniku.

Schéma organizace hromadné dopravy, vizualizace: Dopravní podnik města Brna

Schéma organizace hromadné dopravy, vizualizace: Dopravní podnik města Brna

Autoři

Štítky milady, horákové, oprava, rekonstrukce, výluka, brno, koliště, náměstí, 28., října, tramvaj, autobus, dětská, nemocnice, Cejl, zprávy, 2014

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.