úterý 4. října 2022 František

Na jižní Moravě přibývá krav. Chov prasat se zemědělcům nevyplácí

Na jižní Moravě chovali letos zemědělci v prvním čtvrtletí nejvíce skotu od roku 2010, a to 67 400 kusů. Proti loňsku je to nárůst o 1 500 kusů. Naopak chovali nejméně prasat za posledních 15 let, chovy drůbeže kolísají, ale stavy jsou víceméně setrvalé. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

U skotu klesaly stavy od 90. let až do roku 2011, kdy se počty dostaly na jižní Moravě pod 60 tisíc kusů. Trend se otočil právě po roce 2011, kdy začaly vznikat nové chovy a rozšiřovat se ty dosavadní. Zemědělci chovají jak krávy na mléko, tak skot na maso a jsou v tomto odvětví živočišné výroby úspěšní.

U prasat je to naopak a dlouhodobě se chovy nevyplácejí kvůli nízkým výkupní cenám, které jsou ovlivněné cenami vepřového dovezeného ze zahraničí. Proto mnozí chovy dávno zavřeli a zavírají stále. Letos měli na začátku druhého čtvrtletí zemědělci ve stavu 118 tisíc prasat, meziročně o 13 procent méně a ve srovnání s rokem 2008 o dvě třetiny méně.

Celorepublikově klesly počty prasat o více než pět procent na 1,4 milionu kusů a s ohledem na spotřebu vepřového nadále klesá soběstačnost Česka v produkci tohoto druhu masa. V posledních letech se uvádí na úrovni zhruba 30 procent, zbytek se musí dovážet. Dosud se dováželo levně například ze Španělska, nicméně letos s trhem hýbe válka na Ukrajině, kvůli níž zdražuje krmivo.

Drůbeže letos zemědělci na jižní Moravě k 1. dubnu chovali 3,6 milionu kusů, což je o 122 tisíc více než o rok dříve a odpovídá to zhruba průměru posledních 15 let.

Statistici sledují také chovy ovcí, kterých bylo v kraji téměř 7 700, o 150 více než před rokem. Mírně rostl i počet chovaných koz, jenž překonal hranici dvou tisíc kusů. Na jižní Moravě se chovalo také téměř dva tisíce koní, jejichž počet se meziročně výrazně zvýšil, a to o čtyřicet.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky JMK, jižní Morava, zemědělství, chov, skot

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Diskutér T.

Ty krávo! Nové pivo přivezl volský povoz
Zdroj: plzensky.denik.cz/zpravy_region/ty-kravo-nove-pivo-privezl-volsky-povoz-20211105.html

sobota, 4. června 2022, 17:01

Diskutér T.

Myslím si, že krav přibývá všude, ale i prasat......Ty krávo! Nové pivo přivezl volský povoz
Zdroj:

sobota, 4. června 2022, 17:00

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.