Leoš Janáček: Brněnský génius, jehož hudba dodnes ovlivňuje světovou kulturu

Autoři | Foto Jiřina Rittichová

Slavný český skladatel Leoš Janáček by letos oslavil už 171. narozeniny. Rodák z Hukvald, jehož hudební odkaz i po dlouhých dekádách zůstává živý, však většinu života prožil v Brně. Janáčkova hudba spojuje lidovou tradici s modernismem, také nadále inspiruje generace a formuje českou kulturu.

Leoš Janáček dnes slaví 171 let. Narodil 3. července roku 1854 v Hukvaldech, malebné vesnici na severovýchodě Moravy. Přestože pocházel z rodiny učitele a v prvních letech svého života se věnoval především studiu klavíru a zpěvu, jeho cesta k hudbě byla plná zkoušek, nezdarů i sebepoznávání.

V roce 1875 se Janáček přestěhoval do Brna, kde začal rozvíjet kariéru. Jeho přítomnost ve městě, a především pak jeho vztah k místní hudební scéně, zformovaly nejen další směřování jeho tvorby, ale také brněnské hudby jako takové. 

Věděli jste?
Janáček se za života stal prvním čestným doktorem tehdy mladé Masarykovy univerzity. O svém doktorátu se známý skladatel dozvěděl z Lidových novin během cesty vlakem, když na Hukvald. Právě odtud pochází známý citát: „Jako Janaček sem jel, jako doktor se vracim."

Janáček je známý svým inovativním přístupem a hlubokým respektem k lidovým tradicím. Dokázal spojit klasickou hudbu s autentickým zvukem moravských nástrojů a zpěvným folklórem. Janáčkova díla, od oper jako jako Její pastorkyňa a Káťa Kabanová až po symfonie a komorní skladby, patří k nejcitovanějším a nejhranějším nejen v Česku, ale i v zahraničí. Jeho schopnost vyjádřit lidské emoce prostřednictvím hudby dokáže zasáhnout posluchače i po více než sto letech od jeho smrti.

Velkou inspirací mu byly nejen lidové písně, ale také pozorování přírody a života v malých moravských vesnicích. Jeho hudba má sílu vyprávět příběhy každodennosti, naděje i boje o svobodu. Kromě hudební geniality je Leoš Janáček obdivován také pro svůj nekompromisní přístup ke vzdělání a kultuře, kdy se v jeho díle prolíná cit a vědecká preciznost.

Věděli jste?
Světové premiéry Janáčkových oper proběhly v dnešním Mahenově divadle. V roce 1921 zde byla poprvé uvedena Káťa Kabanová a roku 1924 Příhody lišky Bystroušky. O rok později následovala Šárka, v roce 1926 Věc Makropulos a dva roky po skladatelově smrti jeho poslední opera Z mrtvého domu.

Janáčkův odkaz dodnes zůstává živý. A to nejen díky četným koncertům a festivalům věnovaným jeho skladbám, ale také prostřednictvím výstav, přednášek a oslav jeho výročí. Pro milovníky hudby je jeho dědictví neoddělitelným prvkem české kulturní identity. Brno je dnes domovem Janáčkova divadla a Janáčkova kulturního centra. Každý rok město hostí také Janáčkův festival, který přitahuje hudebníky a fanoušky jeho hudby z celého světa. 

Národní divadlo Brno připravilo ve výroční čtvrtek 3. července před Janáčkovým divadlem narozeninovou oslavu, která vyvrcholí promítáním opery Příhody lišky Bystroušky pod širým nebem. Na piazzettě před Janáčkovým divadlem bude celé odpoledne až do večerních hodin probíhat bohatý program. Přímo na místě bude v prodeji kolekce janáčkovských suvenýrů. Každou celou hodinu od 11:00 do 23:00 navíc vypadne z orloje na náměstí Svobody speciální hudební skleněná kulička. 

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Leoš Janáček, hudba, kultura, opera, Česko, Hukvaldy, divadlo, Brno, umění, skladatel, výročí, historie

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.