V Blansku se na konci dubna uskutečnil už dvanáctý ročník výkonnostní soutěže vodicích psů a jejich nevidomých majitelů. Cestu ve tmě hledalo pro své páníčky na dvě desítky vodicích psů, převážně flat coated retrívři, zlatí retrívři, němečtí ovčáci či královští pudlové. Ti nejzdatnější z nich si dokonce odnesli játrové medaile.
Soutěž vznikla už před dvaceti lety, poslední dva roky se konala střídavě v Blansku a v Boskovicích, kde byla v roce 2021 a v roce 2023. V roce 2021 byla kvůli koronavirovým restrikcím úplně zrušená.
„K této myšlence mě přivedla moje kamarádka Helena Hadlerová, která v té době ovdověla, a aby na vše stačila, pořídila si vodicího psa,“ uvedla Marie Reková z blanenské odbočky SONS. Hadlerová se tenkrát Rekové údajně svěřila, že je škoda, že se nevidomí lidé nestýkají a nemohou si tak sdělovat své poznatky.
„Slovo dalo slovo a vznikla soutěž vodicích psů, kterou ve spolupráci pořádají společnost Škola pro výcvik vodicích psů, spolek Vodicí pes a Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých SONS ČR. Soutěže se účastní úplně nevidomí a ti, kteří mají zbytky zraku. Tím se rozumí, že rozeznají světlo a tmu. Tito lidé musí ovládat chůzi s bílou holí, “ doplnila Reková.
Průběh soutěže objasnil rozhodčí závodu Milan Dvořák. ,,Celá soutěž je rozdělena na tři etapy, z toho dvě etapy jsou ve frekvenci, kdy pejsek pracuje za normálního provozu ve městě, vyhledává dveře, schody, převádí přes vozovku tou nejkratší a nejbezpečnější cestou a vyhýbá se překážkám, reklamním předmětům i lidem. Pes také musí umět rozlišit levou a pravou stranu. Třetí část je poslušnost, ta se prověřuje v parku před radnicí,“ popsal Dvořák. Za každý cvik dvojice dostává body.
Soutěžní trasa byla až do startu tajná. „Chtěli jsme, aby všichni měli stejné šance a nikdo si nemohl trasu nacvičit předem,“ řekl rozhodčí.
Pro práci vodicího psa se nejvíce cvičí zlatí retrívři, němečtí ovčáci, pudlové a také flat cout retrívr, který nelíná. Je tak vhodný i pro alergiky. „Lidé, co chtějí německého ovčáka jsou již zkušení a chtějí mít pocit bezpečí. Německý ovčák je vnímaný jako služební, policejní pes, který je ochrání,“ říká Dvořák. Nevidomým, co zatím zkušenosti se psem nemají, nejvíce doporučuje pudla a labradora.
Výcvik vodicího psa začíná ve dvou měsících jeho života, kdy odchází do rodiny pečovatelů, kteří ho naučí slušnému chování. V roce pes projde veterinární kontrolou, kde mu rentgenují klouby, oči a srdce. Pokud vše funguje jak má, je zařazen do výcviku, ale k tomu musí mít dobrou povahu, nesmí být agresivní ani bázlivý. Samotný výcvik trvá asi třičtvrtě roku. Do rodiny nevidomého odchází pes zhruba ve dvou letech.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.