Brněnští celníci s mezinárodním týmem odhalili organizovanou skupinu, která přes e-shopy prodávala zakázané látky. Akce probíhala od února do listopadu a skončila zadržením 13 osob. Skupina za rok a půl prodala 8 000 produktů, často s nebezpečně nesprávným složením.
Brněnští celníci z protidrogového oddělení společně s mezinárodním týmem zabavili několik tun zakázaných látek s hormonálním účinkem. První část akce proběhla začátkem února za spolupráce českých, polských a slovenských celníků. Na Slovensku akce pokračovala v létě a závěrečný zásah proti mezinárodní organizované skupině se uskutečnil v Polsku letos v listopadu.
V Česku policisté zadrželi dva podezřelé, dalších sedm v Polsku a čtyři na Slovensku. Dva podezřelí z trestné činnosti v Česku si vyslechli obvinění z nedovoleného dovozu a následné distribuce látek s hormonálním účinkem a neoprávněného podnikání. Jeden z nich skončil ve vazbě.
Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor v Česku celníci zajistili například přes milion korun v hotovosti, látky s hormonálním účinkem za půl milionu korun a výpočetní techniku. Prověřování e-shopů ukázalo, že skupina za necelý rok a půl prodala nejméně osm tisíc takových produktů a výdělek z trestné činnosti přesáhl pět milionů korun.
„Trestná činnost českých pachatelů spočívala v tom, že dováželi nelegální produkty zejména z Polska, ale i Hongkongu, a tyto produkty v České republice prodávali na několika e-shopech. E-shopy byly dostupné na otevřeném internetu všem osobám a produkty si mohli objednat i děti a mladiství,“ popsala mluvčí sekce pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.
Celníci uvedli, že šlo o různé zakázané produkty, hlavně o SARM, což jsou látky ovlivňující hormonální receptory a v Česku jsou zakázané. Na e-shopech nabízeli produkty obsahující látky jako Efedrin, Yohimbin, DMAA nebo DMHA. Tyto látky jsou nejen zakázané podle pravidel EU, ale také na seznamu zakázaných látek antidopingové agentury WADA.
„Nebezpečnost jejich jednání umocňoval i fakt, že výrobky často neobsahovaly deklarovaný obsah. Například SARM na tekuté bázi, který dováželi z Hongkongu, prodávali často pod jiným názvem. Koncový zákazník si objednal například dva typy látek Ibtutamoren a Testolone, ale zásilka obsahovala úplně jinou zakázanou látku, Ligandrol. Kupující mohl nevědomky konzumovat látku s odlišným účinkem ve dvojnásobném množství,“ doplnila mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.