Počasí dnes25 °C, zítra24 °C
Pondělí 29. dubna 2024  |  Svátek má Robert
Bez reklam

V Česku se objevila nová varianta koronaviru, nechrání před ní prodělání nemoci

V Česku se objevil první případ nové subvarianty koronaviru s označením BA.2.76. Je blízká subvariantě BA.2.75, které se říká Kentaur. Zřejmě před ní nechrání prodělání nemoci. Novináře o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Z pozitivních testů na koronavirus nyní v Česku 96 procent tvoří nakažlivější subvarianty omikronu BA.5. nebo BA.4.

„Subvarianta BA.2.76 se, podobně jako Kentaur s označením BA.2.75, řadí do rodiny mutací, jejichž vývoj považujeme za dobré sledovat, ostatně tu s označením Kentaur už Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařadilo mezi varianty zájmu," uvedla Helena Jiřincová. Subvarianta Kentaur zatím v Česku prokázána nebyla.

Podle dostupných informací ze zahraničí uniká subvarianta BA.2.76 dobře neutralizačním protilátkám. „To znamená, že proti ní není dostatečná imunita po prodělání nemoci, a to ani po infekci omikronem, především variantou BA.1," podotkla Jiřincová.

Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června. V minulém týdnu už denní nárůst případů dvakrát překonal hranici 2000. Důvodem jsou především nakažlivější submutace BA.4 a BA.5. Podle SZÚ ale přibývá i subvariant omikronu s označením BE a BF, které převažují v Německu nebo v Británii. „Bližší informace k těmto variantám ale dosud nejsou k dispozici, stejně tak není jasné, jak se uplatní v konkurenci s BA.2.75," uvedl SZÚ.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) označil nynější vlnu koronaviru za očekávanou, i když se podle něj nepředpokládalo, že bude tak silná. Plošné zavedení protiepidemických opatření vyloučil. „Počet hospitalizovaných a těch se závažným průběhem se zásadním způsobem nezvyšuje. Klíčové je, že naprostá většina pacientů nemá zásadní potíže a leží doma. Virus se změnil, a to, že člověk chytí covid i dvakrát za rok, to se stává realitou," řekl Válek při dnešní návštěvě královéhradecké fakultní nemocnice.

Za dvě hlavní zbraně proti šíření koronaviru považuje preventivní očkování a nošení roušek nebo respirátorů. S tím souhlasí i ředitelka SZÚ Barbora Macková. „Nošení ochrany úst a nosu, ideálně respirátorů alespoň třídy FFP 2, má smysl všude tam, kde je vysoká koncentrace lidí a špatné větrání, a také tam, kde jsou lidé více náchylní k nákaze kvůli svému zdravotnímu stavu. Týká se to tedy především prostředků hromadné dopravy, zdravotnických zařízení a domovů seniorů," uvedla.

Podle odborníků se současná letní vlna covidu-19 blíží ke kulminaci. Například ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ve čtvrtek uvedl, že její vrchol čeká za týden či deset dní. 
 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv redakce

Štítky ČR, koronavirus, mutace, Česko, COVID-19, Státní zdravotní ústav, nemoc, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, Vlastimil Válek, pandemie covidu-19, Barbora Macková, Ladislav Dušek, TOP 09

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

IVAN FILIPEC

Je potřeba redukce obyvatel, mocní už o tom uvažovali v roce 1968 a tak to spustili.Mnoho zdravých před očkováním má nyní velké zdravotní problémy, srdce, plíce, klouby, hodně jich po vakcinaci zemřelo.Mluví se o očkováni, ale o posílení imunity se mlčí.Stačí mít dobrou imunitu a přežijete vše i 10 x Covit

Úterý, 19. července 2022, 11:57Odpovědět

V Česku se objevila nová varianta koronaviru, nechrání před ní prodělání nemoci  |  Koronavirus  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.