Ať se jedná o učení na zkoušky nebo jakoukoliv psychickou zátěž - je třeba se vydat do boje, ale ještě předtím stanovit plán a bojovou strategii. Máme pro vás třináct tipů, jak na to.
1. Hledejte a najděte svou motivaci
Jaký je váš důvod se něco naučit? Představte si úspěch a výsledek, dřina a učení, které vás v následujícím období čekají, budou mít jasný cíl.
2. Oprostěte se od stereotypů
Učíte se v jednom pokoji? Ve stejnou dobu? Se stejnou muzikou? Zkuste to jinak! Měňte místa, kde se učíte. Pořiďte si zvýrazňovače a barevné záložky. Učte se při chůzi nebo při vaření. Bude vás to bavit a třeba objevíte nové fungující možnosti.
3. Určete směr vašeho soustředění
Nejen, že je někdy těžké se vůbec soustředit na učení, měli byste si ještě určit, co je základem vaší snahy a co je okrajovou části. Dejte si práci s tím, že si určíte, co na konci vašeho snažení musíte umět nutně a bez čeho se spíše obejdete.
4. Aby uprostřed vašeho učení nebylo okno...
Co bylo na začátku a na konci si pamatujeme velmi dobře, ale co ten prostředek? Tam už je to horší... soustřeďte se hlavně na prostřední část, tam jsou často mezery největší.
5. Nejen se naučit, ale hlavně porozumět
Uvádějte látku do souvislostí a snažte se o porozumění problému - to je to, co opravdu potřebujete. Biflování nazpaměť je neefektivní a krátkodobou metodou učení.
6. Doplňte potřebné látky pro mozek
Pro podporu paměti a učení můžete využít také doplňky stravy. Ty vybírejte zejména podle obsahu, ideálně by měly obsahovat kombinaci látek podporujících mozkovou činnost, jako například ginkgo biloba a omega-3 mastné kyseliny. Unikátní kombinací potřebných látek je například doplněk stravy Acutil obsahující omega-3 nenasycené mastné kyseliny, výtažek z ginkgo biloby, fosfatidylserin, vitamín E a B12.
7. Stanovte si svůj styl a strategii
Budete se učit názorně nebo hledat logické vztahy a celky? Sami nebo se spolužáky? Každému vyhovuje jiný způsob, ujasněte si hned na začátku, jakou cestou půjdete.
8. Zátěž dávkujte
Naložit na sebe poslední večer před zkouškou materiály z celého semestru s představou, že napnete veškeré vaše síly a vše zvládnete, vás mohou spíše vrhnout do letargie. Rozvrhnutí aktivit věnujte dostatek času.
9. Jste ranní ptáče nebo noční sova?
Respektujte svůj vlastní biorytmus. Pro každého je vhodná doba na učení jiná, pokud ji znáte, držte se jí zuby nehty a nenechejte si tuto dobu zabrat jinou činností.
10. Alkohol a cigarety vám k lepšímu výkonu nepomohou
Vliv alkoholu a cigaret způsobí, že nebudete ve své kůži, a to pro mozek, který se má učit novým věcem, není vůbec výhodná startovní pozice.
11. Dopřejte si dostatek čerstvého vzduchu
Pro správnou činnost mozku je potřeba dostatek kyslíku, často v místnosti, kde se učíte, větrejte. Mezi další příznivé faktory patří také přímé denní světlo a minimalizace rušivých faktorů.
12. Stres - ano nebo ne
Nadměrný stres vás oslabuje, mírné napětí však podporuje soustředění a není na škodu, pomůže vám ze sebe dostat to nejlepší.
13. Připravte si tahák!
Nemáme v úmyslu vás nabádat k podvádění. Pokud si jednou dáte tu práci s přípravou taháku, zjistíte, co je opravdu důležité a při jeho přípravě se potřebnou látku naučíte, takže vlastně nakonec žádný tahák potřebovat nebudete…
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.