Poslední dva červnové víkendy si milovníci folkloru užili naplno. Tradičně velkolepou Strážnici vystřídal festival v Dambořicích. Na obou akcích se soutěžilo a nejvíc se letos dařilo tanečníkům z Kyjova.
Program festivalu byl tradičně nabitý zajímavými programy. Po více než třiceti letech ožila také Zbojnická louka, kde se pořadatelům podařilo připravit méně formální, o to ale příjemnější, prostředí pro samostatné koncerty, dobroty mezinárodní gastronomie nebo zábavu pro děti.
Organizátor festivalu se letos rozhodl přesunout finále soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku do amfiteátru Zámek, který má dvojnásobnou kapacitu než původní dějiště soutěže areál Zahrada. O dvě hodiny byl také posunut začátek programu, aby nekolidoval s probíhajícím krojovaným průvodem. Ten tradičně ukončují domácí Strážničané, kteří soutěž v minulosti nestíhali.
O velké popularitě soutěže jsme psali už v rozhovorech s jednotlivými finalisty. Počáteční obavy ze změny místa vystřídal úžas, jak organizátorů, tak samotných diváků. Aréna praskala ve švech, na stadion se vměstnalo 5 500 diváků. Atmosféra, kterou vytvořili si s ničím nezadala s tou, kterou známe ze zápasů fotbalového mistrovství světa. Bouřlivé potlesky a hlasité povzbuzování střídaly mexické vlny. S nadšenou masou fanoušků pohotově a vtipně komunikoval skvělý moderátor programu Ladik Šimeček. V tomto vroucím kotli se představilo 19 verbířů, kteří byli vybráni odbornou porotou z dopoledního předkola nebo postoupili přímo, jako vítězové regionálních kol.
Vítězství v této královské disciplíně vybojoval Antonín Žmola z Kněžpole. Šestinásobný vítěz ankety diváka, se kterým jsme v rozhovoru žertovali o tom, zda vypravuje na soutěž autobusy svých fanoušků se dočkal zaslouženého ocenění také od odborné poroty. Druhé a třetí místo opanovali verbíři z Kyjova, Milan Pokorák a Martin Vašulka. Po loňském prvním místě Pavla Fridricha tak putují do Kyjova další medaile.
Zatímco minulý ročník soutěžního festivalu v Dambořicích propršel a bouřka donutila diváky hlavního pořadu mačkat se pod stříškami a stany, letos se bojovalo s živly pouze na hlavním pódiu. Oheň, voda, země a vzduch, byly ústředním tématem celého festivalu a dominovaly také v hlavním sobotním pořadu, kde proti sobě soutěžilo šest souborů o nejvyšší ocenění odborné poroty. Porotě, složené z uznávaných etnologů, muzikologů, choreografů a tanečníků, předsedal etnolog a etnomuzikolog doc. Lubomír Tyllner.
Oproti původně avizovanému zájmu se do soutěže nakonec přihlásilo pouze šest souborů, o to vyšší byla kvalita a pestrost celého programu. Vysokou úroveň ocenili bouřlivým potleskem jak diváci, tak odborná porota při závěrečném hodnotícím semináři. Cenu poroty za hudebně – dramatický projev obdržela pražská Rosénka a také soubor Cifra z Uherského Hradiště za mimořádný dívčí pěvecký projev. Absolutním vítězem soutěžního pořadu se stal dívčí taneční soubor Motovidlo z Kyjova s energickým číslem Ostatky aneb odpusť nám baso.
Taneční soubor Motovidlo tvoří pouze dívky, bývalé členky dětského souboru Kyjovánek. Cimrmanovskou nevýhodu (v souboru tančí samé dívky) šikovně eliminovaly použitím ostatkových masek a diváky s porotu přesvědčily energickým výkonem, propracovanou a pestrou choreografií i spojením hudby a hudebníků s dějem na jevišti. Kyjovské Motovidlo si odváží už druhé ocenění z dambořických soutěžních festivalů a už po třech letech od svého založení se stává respektovaným souborem, se kterým je třeba počítat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.