Praktická, jednoduchá a rychlá. Těmito slovy označují tvůrci aplikaci s informacemi pro život v Brně. Lidé v ní najdou nejbližší bankomat, stojan na kolo, podívají se na dopravní situaci na křižovatce, koupí SMS jízdenku nebo přivolají pomoc při havárii vody.
Po spuštění na uživatele čeká plocha rozdělená do čtyř polí, kterými jsou doprava, volný čas, pomoc v nouzi a potřebuji. V budoucnu má přibýt i pátá, pomocí které budou moct lidé vyfotit problematické místo v městské části a odeslat ho i s komentářem na radnici. Každá kategorie je nadále dělená do několika podnabídek, přičemž uživatelé mohou vždy zobrazit, co je kolem.
ČTĚTE VÍCE: Aplikace Modré Brno poradí, kde najít nejbližší poštu nebo stojan na kolo
V kategorii doprava si uživatelé mohou koupit SMS jízdenku za dvacet, devětadvacet nebo devětadevadesát korun. Výhodou je, že aplikace vypíše SMS zprávu za ně. Přesto, pokud lidé využívají aplikaci Sejf, je pro ně lepší objednat si lístek přes ni. Vyjde je levněji a vyberou si z širšího sortimentu jízdenek. Plusem při koupi lístku přes aplikaci však je, že od odeslání zprávy se odpočítává čas jeho platnosti, lidé tak orientačně ví, jak dlouho ještě mohou jet. Protože jízdenka přijde až po minutě, mají při cestování rezervu.
Uživatelé dále v dopravním menu najdou dopravní kamery, parkovací místa, cyklostezky a místa, kde jsou stojany na kolo. Praktický pak je seznam taxi služeb včetně Drink & Drive. Lidé v aplikaci vidí sazby všech taxi služeb, mohou si tak vybrat tu, která jim nejvíc vyhovuje. Jedním kliknutím pak taxikáře přivolají. Aplikace jim ukáže i jejich aktuální polohu, na kterou má auto přijet.
Kategorie volný čas nabízí seznam kin, divadel, klubů, sportovních klubů nebo posiloven. Zajímavou funkcí je, že aplikace pracuje s časem, pokud je tedy místo zavřené, jeho ikona je ztmavená. Při využití datového připojení se lidem zobrazí i programy kin, u kterých jdou informace stáhnout z webových stránek.
Lidé v aplikaci nenajdou ani programy divadel. Tvůrci ji totiž připravili tak, aby řešila problém, co dělat tady a teď. A protože podle nich uživatelé návštěvu divadla plánují dopředu, nepotřebují jejich program v mobilu.
U sportovních klubů nebo posiloven nám chybí možnost hodnocení míst. Uživatel se tak při výběru nedopátrá toho, zda nejbližší posilovna není jedna z nejhorších a nevyplatilo by se mu jít za kvalitou o pět set metrů dál.
Kategorie pomoc v nouzi obsahuje nejen čísla na policisty, hasiče a záchrannou službu, ale i kontakty na pohotovost. A to nejen lékařskou, ale i při haváriích vody, elektřiny nebo když si lidé o půlnoci zalomí ve dveřích klíč. Zajímavou funkcí je zobrazení defibrilátorů umístěných po Brně. Aplikace nejen zobrazí adresu, kde se přístroje nachází, ale také popis, kde přesně v budově je uživatelé najdou.
Poslední kategorie se jmenuje potřebuji. Uživatelé v ní najdou informace, kde si mohou vyřídit občanský nebo řidičský průkaz. Aplikace jim také řekne, co k tomu budou potřebovat. Do budoucna bychom ocenili propojení s webem magistrátu a možnost objednat si přes aplikaci termín k vyřízení dokladů. Praktické jsou i informace o poloze bankomatů, které jdou filtrovat podle jednotlivých bank, pošt a nemocnic. Tvůrci nezapomněli ani na seznam sběrných míst s jejich otevírací dobou.
Poslední funkcí je poloha veřejných záchodů. Ačkoli to může působit úsměvně, v praxi může být tato funkce velmi užitečná.
Uživatelé nemusí mít pro využívání Modrého Brna na mobilu datové připojení. Většina funkcí je dostupná i offline a pracuje s GPS polohou. Při testu byla navigace velmi přesná, záleží však zejména na GPS přijímači, který je umístěný v přístroji. Pokud lidé chtějí zjistit aktuální program kina nebo zjistit provoz na křižovatkách, internet už potřebují. Výhodou pak je, že nemusí stahovat datově obsáhlé stránky multikina, protože se jim program načte do aplikace.
Modré Brno jsme zkoušeli na obou platformách, pro které je aplikace dostupná. Přes Google Play si ji mohou stáhnout uživatelé Androidu 2.2 a vyšší. Při testu se nám stalo, že aplikace párkrát spadla, větší problémy jsme s ní však neměli. Uživatelé iPhonů si aplikaci mohou stáhnout přes App Store. Podmínkou však je mít operační systém iOS 7 a vyšší. Na iOS jelo Modré Brno skvěle. V obou případech získají lidé aplikaci zdarma.
Modré Brno je praktická aplikace pro pohyb ve městě. Vývojáři ji spustili před týdnem a v brzké budoucnosti slibují přidat další kategorie, například seznam bezplatných wi-fi v centru města. Oceňujeme zobrazování otevíracích dob a cen podniků nebo taxi služeb, naopak postrádáme možnost přidat hodnocení některých služeb, například kvalitu fit center nebo čistotu záchodů. Lépe se nám aplikace osvědčila na operačním systému iOS.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.