Zatímco dospělých pacientů s covidem-19 v nemocnicích v Jihomoravském kraji ubývá, na dětských infekčních odděleních je situace opačná. Od loňského podzimu sledují zdravotníci z Fakultní nemocnice v Brně (FN Brno) nárůst počtu hospitalizovaných dětí s koronavirem oproti předchozímu roku.
Čísla hospitalizovaných dětí nejsou podle brněnských zdravotníků nijak dramatická, přesto se oproti hospitalizacím na přelomu let 2020/2021 liší. Lékaři si vyšší počty dětských pacientů v nemocnicích vysvětlují tím, že poslední dvě varianty koronaviru delta a omikron mají více vlastností respiračních virů. „Nejčastější příčina hospitalizace je stále v důsledku poruchy perorálního příjmu, kdy mají děti teplotu, bolesti v krku, únava celého těla, k tomu patří i nauzea a zvracení,“ řekl lékař Kliniky dětských infekčních chorob FN Brno Václav Musil.
Většina hospitalizací malých pacientů je krátkodobá a případy bývají bez komplikací. Mezi děti v nemocnicích se počítají také ty, které mají přidruženou diagnózu, a covid by jejich stav mohl jen zhoršit. „Aktuálně hospitalizované děti jsou například i onkologicky nemocné, ale pozitivní, nebo děti, které jsou po úrazech nebo akutních operacích břicha, uší a podobně,“ řekla přednostka kliniky Lenka Krbková.
Omikron se u dětí projevuje kašlem, únavou či rýmou. Ačkoli se při omikronu dostávají do nemocnice častěji než kvůli původní variantě koronaviru, úmrtnost podle celosvětových studií nestoupá. „Průběh covidu není odlišný od ostatních viróz. V případě respiračních potíží i dehydratace jsou nejvíce ohroženy ty nejmenší děti," vysvětlil Musil.
Nyní je na klinice patnáct hospitalizovaných dětí s covidem-19. Podle přednostky Krbkové nejsou děti ve vážném stavu a do nemocnice se kvůli koronaviru dostávají pacienti různého věku. „Hospitalizujeme jednoho kojence s covidovou pneumonií, je ale potřeba dodat, že trpí i jinou vrozenou vadou a jeho stav proto bedlivě sledujeme,“ uvedla.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.