Klinika tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA) a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity (LF MU) připravily pro postcovidové pacienty, u kterých přetrvávají zdravotní problémy, speciální rehabilitační program. Cílem je zlepšení jejich zdravotního stavu a tolerance zátěže.
Problémy spojené s koronavirovou nákazou s jejím odchodem mnohdy neodeznívají a některé těžkosti mohou přetrvat. Vyléčení trpí dechovými potížemi, únavou či bolestmi svalů a kloubů. Se zlepšením zdravotního stavu postcovidových pacientů pomáhá FNUSA speciálními rehabilitacemi.
„Program začíná komplexním vyšetřením rehabilitačním lékařem v naší ambulanci a poté pokračuje řízeným ambulantním tréninkem dvakrát týdně šedesát minut - samozřejmě pod vedením erudovaného fyzioterapeuta," popsala primářka Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace FNUSA a LF MU Michaela Sosíková.
Při cvičení se odborníci zaměřují na zvýšení svalové síly, a to s využitím různých rehabilitačních pomůcek, cvičení na míčích nebo s pružnými tahy. Soustředí se také na dynamiku hrudního koše a hrudní páteře, nácvik správného držení těla a optimalizaci pohybových návyků. „Celý cyklus trvá celkem jeden měsíc, tedy osm tréninků. Pak následuje výstupní kontrolní vyšetření u lékaře a zhodnocení efektu terapie,“ dodala Sosíková.
První cyklus programu otestovali sami zaměstnanci nemocnice, kterým po prodělání koronaviru zůstaly potíže. Jednou z rehabilitujících byla také Markéta Geierová. „S nemocí COVID-19 jsem byla hospitalizovaná, po propuštění z nemocnice jsem se při sebemenší námaze zadýchávala, nevyšla do schodů, byla jsem velmi unavená,“ popsala žena, které následky nákazy bránily v každodenních úkonech. „Teď už zvládám všechny činnosti bez omezení, snažím se cvičit doma a každý den chodit s holemi,“ dodala.
Druhý cyklus rehabilitací je otevřený široké veřejnosti. Zájemci o cvičení se mohou objednat přímo v ambulanci Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám