Pacienti, které trápí neurologické problémy či Alzheimerova nemoc, by mohli získat speciální náramky. Ty by jim mohly pomoct jejich nemoci léčit a usnadňovat strastiplný život. Město Brno přispěje na testování těchto náramků 1,5 milionu korun. Dotaci včera schválili brněnští radní, zastupitelé budou o tomto kroku rozhodovat během června.
Elektronické pásky připomínají náramkové hodinky, dokážou však mnohem užitečnější věci, které usnadní život pacientům s epilepsií nebo Alzeimerovou nemocí. O dotaci na přípravnou fázi pilotního projektu dohledového a asistenčního senzoru požádall o dotaci nadační fond NEUROSMART. Celková částka na prepilotní fázi je 2 695 000 korun.
„U epileptiků senzor upozorní na probíhající záchvat. Vyšle signál rodinnému příslušníkovi pacienta, který, pokud se nachází v blízkosti, může nemocného zkontrolovat, odstranit rizikové předměty z okolí, aplikovat záchrannou medikaci nebo pacienta v případě poranění základně ošetřit. Náramek rovněž aktivuje složky záchranného systému. Bude obsahovat i základní klinická data pacientů, tj. onemocnění, s kterými se člověk léčí, a užívanou medikaci,“ přiblížil fungování první náměstek primátorky Petr Hladík.
Náramek by měl v případě Alzheimerovy nemoci pomoct optimalizovat péči již od časné fáze nemoci. Umožňuje připomínat dávkování léků, objednanou návštěvu lékaře nebo sledovat fyziologické parametry nemocného. Dokáže roreznat změny v dýchání, sleduje puls, krevní tlak, tělesnou teplotu, dokáže monitorovat polohu pacienta a včasně rozpozná vznikající komplikace.
Výhodou je i zabudované GPS, které pomůže určit polohu nemocného v případě, že pacient zabloudí po odchodu z domu. Díky senzoru by se mohl snížit počet nežádoucích událostí, neočekávaného čerpání služeb zdravotnické záchranné služby a hospitalizací.
Po uplynutí a vyhodnocení přípravné fáze by podobné zařízení mohli dostat i lidé s dalšími třemi nemocemi. Jedná se o anafylaxi, Parkinsonovu nemoc a schizofrenii. Pilotní provoz náramků pro tyto nemoci by měl trvat tři roky, kdy bude definitivně potvrzeno, do jaké míry je zařízení nemocným nápomocno. Poté by mělo začít jednání s pojišťovnami. Využívání náramků by se pak mohlo stát standardním postupem při léčbě těchto nemocí.
„Brno chce testovat a uplatňovat v praxi různá smart řešení, která lidem zjednoduší život. V této souvislosti se nejčastěji mluví o energetice, nakládání s vodou či odpady, o dopravě. Proč by se ale nemohly smart technologie stejně dobře uplatnit třeba ve zdravotnictví? Náramek, který nemocným pomůže prožít i přes obtíže kvalitní život, není sci-fi, ale reálný projekt, který Brno velice reálně podporuje,“ uvedl Petr Hladík.
Uživatelé projektu budou na celém území Jihomoravského kraje v komunitních centrech pro každé jednotlivé onemocnění a na univerzitních klinikách v Brně. Do projektu se zapojí Fakultní nemocnice u sv. Anny – Mezinárodní centrum klinického výzkumu, Fakultní nemocnice Brno, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty MU, Česká psychiatrická společnost JEP, Česká neurologická společnost JEP, CEITEC