Střední školy v celé republice čeká letos nápor. Základní vzdělání končí silný ročník 2008, v němž se podle Českého statistického úřadu narodilo nejvíce dětí od roku 1993. Jižní Morava tvrdí, že má míst dost a na střední školy je schopná přijmout až patnáct tisíc dětí.
Problém týkající se silných ročníků se v Česku táhne již několik let. „Chyběly školky, pak základky, a teď se to přenáší na střední školy. Česko pracuje neefektivně,“ stěžují si lidé na sociálních sítích. Kapacitu nových ročníků koordinují jednotlivé kraje, které mají střední školy ve správě.
Je to radost. Nejdriv byly prekvapeny skolky. Pak zakladky, ale tam je vzit museli a nedal se ten problem hodit na rodice. Vtipkovali jsme, ze nas to na strednich ceka znovu a ono taky jo. Zase vsichni prekvapeni, ze se blizi silnej rocnik.
— mim (@mim00801345) February 25, 2023
Na jižní Moravě jsou podle krajských radních na nápor nových žáků přichystaní. Problém s nedostatkem míst pro 11,5 tisíce uchazečů by neměla mít gymnázia, střední odborné školy ani učiliště. „Na silné ročníky se Jihomoravský kraj systematicky připravuje již několik let. Na středních školách byla zachována poměrně velká rezerva volných míst, která se zaplňuje postupně,“ uvedla tisková mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková s tím, že na uchazeče čeká až patnáct tisíc míst.
Počet volných míst na školách v kraji meziročně vzrostl o 131 míst. Deváťáků je přitom téměř o tisícovku více než loni. Velkou poptávku po studiu na středních školách má do budoucna vyřešit například nové gymnázium s přírodovědným zaměřením. Instituce, která bude fungovat pod záštitou Střední průmyslové školy chemické vznikne Brně, se dětem otevře příští rok.
V kraji je dlouhodobě zájem o všeobecně zaměřené školy, ze kterých studenti následně pokračují za vyšším vzděláním. „Našim cílem je podpora všeobecného směru vzdělávání, které umožňuje připravit se a později se rozhodnout o budoucím povolání, jež požaduje vysokoškolské vzdělání. V rámci vzdělávací strategie kraje chceme podporovat lycea, ty mohou vznikat zejména transformací části stávajících odborných maturitních oborů,” vysvětlil Jiří Nantl (ODS), náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.
Zklamanější budou pravděpodobně někteří deváťáci v Praze. Na problémy se chystají především tamní gymnázia. Podle hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové (STAN) se na jedno místo na gymnáziu v Praze hlásí až patnáct uchazečů. V ostatních částech kraje je přitom počet uchazečů až pětkrát nižší.
V některých částech @StredoceskyK jsou tři deváťáci na jedno gymnaziální místo, v okrese PZ je to 15 deváťáků na jedno místo. Kapacitu navyšujeme. Vedení Černošic a @StredoceskyK, jednalo o přípravě výstavby krajského gymnázia v Černošicích. Další nové gymnazium bude v Jesenici. pic.twitter.com/YlxZqbvq9G
— Petra Pecková (@PPeckova) February 23, 2023
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.