Přiblížit osvobození Moravy v roce 1945 bez ideologické předpojatosti je cílem nové výstavy Moravského zemského muzea v Brně. Kromě vojenských operací popisuje také kontroverzní témata, jako je odsun brněnských Němců nebo chování sovětských vojáků vůči civilnímu obyvatelstvu. K zajímavostem patří informace o roli kozácké jízdy při osvobozování jižní Moravy.
Komorní expozici kromě textových informací a fotografií tvoří zbraně, výstroj a další dobové artefakty z muzejních fondů i od soukromých sběratelů. Ve výstavní síni jsou uniformy všech tří armád, které na Moravě bojovaly - sovětské, rumunské a německé.
Osvobozování jižní Moravy prováděl 2. ukrajinský front Rudé armády pod vedením maršála Rodiona Malinovského s podporou rumunských jednotek. Po překročení řeky Moravy a vytvoření předmostí u Lanžhota a Hodonína se rozhořely těžké boje o přístupy k Brnu. První úder se německým obráncům města podařilo na krátkou dobu zastavit. Rozhodující útok, který přinesl
Brnu svobodu, přišel 26. dubna.
V měsících a týdnech před osvobozením německý represivní aparát stále odesílal na popraviště české vlastence. V Brně se poslední exekuce civilistů odehrála 21. dubna. Navíc od poloviny roku 1944 se město stávalo terčem spojeneckých náletů. Postupně se přidával nedostatek potravin a další negativní jevy provázející dlouhotrvající válku.
Excesy sovětských vojáků při osvobozování Moravy jsou doložené ve vzpomínkách pamětníků, kronikách i dalších záznamech. Týkají se zvláště týlních jednotek. Prameny hovoří o krádežích, rabování, ale i znásilňování. "Pokud končí takový šílený akt, jakým válka bezesporu je, tak na zmatek prvních dnů a týdnů se nemůžeme dívat dnešníma očima, musíme jej hodnotit
perspektivou té doby," uvedl Břečka.
Konec války a osvobození připomíná také Muzeum města Brna instalací nazvanou Na Starém Brně kvetly mandloně v kapli hradu Špilberk. Nejde však o klasickou výstavu. "Chtěli jsme spíše zapůsobit na emoce, připomenout lidem utrpení i naději, proto volíme netradiční formu prezentace s prvky videomappingu," uvedla mluvčí muzea Martina Šmídtová. Videomapping je směr vizuálního umění, který využívá projekci na libovolné objekty.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.