Středa, 19. června 2013, 15:54
Kopii stříbrného brněnského tolaru z roku 1621 začala v uplynulých dnech vyrábět společnost Česká mincovna s pomocí Moravského zemského muzea. Dnes to řekl Karel Zoubek z vedení firmy. Prodejna sídlí v pobočce České národní banky (ČNB). Mincovna je jejím výhradním dodavatelem mincí.
Brněnský tolar patří k nejcennějším mincím raženým v minulosti na Moravě. Pokyn k jejich výrobě dal rakouský císař a moravský markrabě Ferdinand II. "Na jedné straně zachycuje panovníka, na druhé je pak císařský orel. Byla stříbrná a její replika váží okolo 28 gramů," řekla numismatička Dagmar Grossmannová z Moravského zemského muzea. Mincovna repliku nabízí za 1450 korun.
Brněnská pobočka firmy je třetí prodejnou mincovny v republice a první na Moravě. Nejstarší prodejna je v Jablonci nad Nisou, druhá byla otevřena loni v Praze. "Po otevření pražského obchodu jsme spěchali s otevřením brněnského, protože zde cítíme velký zákaznický potenciál," dodal Zoubek.
Otevření prodejny odkazuje na to, že v Brně se razily mince už v 11. století. Největšího rozmachu dosáhlo mincmistrovství ve městě za markrabat Jana Jindřicha a jeho syna Jošta. V Brně se razily i moravské zemské mince. Výrobu připomíná expozice Mincmistrovský sklep pod Novou radnicí, otevřená před třemi lety.
Prodejna je v pobočce ČNB v Rooseveltově ulici. Objekt byl koncem 19. století postaven coby Hypoteční banka markrabství moravského a vrchním ředitelem v ní byl zakladatel genetiky a prelát augustiniánského kláštera J. G. Mendel.
Zájem lidí o pamětní a investiční mince v době hospodářské krize podle Zoubka neklesá, naopak mírně roste. Mincovna, která v červenci oslaví 20. výročí vzniku, loni zvýšila tržby o šest procent na 705 milionů korun.
Svůj nový produkt v podobě brněnského tolaru pokřtí 25. června v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.