pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Externí defibrilátory na jihu Moravy loni zachránily přes stovku lidí

Automatické externí defibrilátory loni v Jihomoravském kraji zachránily 113 lidí se zástavou srdce. Mají je k dispozici hasiči, policisté i některé radnice městských částí, jsou však i na veřejných místech, například na nádraží.

Záchranná služba registruje v kraji 135 externích defibrilátorů, loni byl systém aktivovaný ve 311 případech. „Při včas zahájené resuscitaci pomocí defibrilátoru, která vždy musí být zkombinovaná s masáží hrudníku, se naděje na přežití postiženého pohybuje mezi 70 a 80 procenty. S každou minutou prodlevy se zahájením resuscitace klesá naděje na záchranu o deset procent," uvedla za záchrannou službu autorka projektu Barbora Zuchová.

Desítky zařízení na veřejných místností 

Jen v Brně jsou rozmístěny desítky defibrilátorů, některé i na veřejných místech. Část jich pořídilo město, jiné kraj a další organizace. Mají je hasiči či policisté. Nacházejí se například na náměstí Svobody, Zelném trhu, Mendlově náměstí, autobusovém a železničním nádraží, Brněnské přehradě, na výstavišti, hvězdárně, Špilberku, rektorátu Masarykovy univerzity nebo v budovách magistrátu a na dalších místech. Mají je k dispozici i radnice některých městských částí.

V Brně zachraňovali hasiči

V Brně se dnes setkali i dva zachránění se svými zachránci. V prosinci byl náhlou zástavou oběhu postižen jednasedmdesátiletý muž při hraní volejbalu. „Já si nepamatuji vůbec nic, při volejbale jsem šel do bezvědomí. Probudil jsem se, až mne resuscitovali. Chtěl bych hrozně moc poděkovat všem, kteří se na mé záchraně podíleli," uvedl muž. Resuscitoval ho profesionální hasič, který byl svědkem události, na místo díky systému vyjeli dobrovolní
hasiči s defibrilátorem a muže zachránili jedním úspěšným výbojem.

Náhlá zástava srdce postihla na Silvestra v domácím prostředí i třiadvacetiletého mladíka. Začal si stěžovat na nepříjemný pocit na hrudi a následně za přítomností blízkých ztratil vědomí. I zde byli na místě nejdříve dobrovolní hasiči s defibrilátorem, v tomto případě bylo zapotřebí dvou výbojů. „Mladíkovi se dostala rychlé a kvalitní pomoc ještě před příjezdem záchranné služby," uvedla Zuchová.

Záchranu zvládne i laik

Automatizovaný externí defibrilátor je počítačově řízené zařízení určené pro laiky, které je schopno analyzovat křivku EKG. V případě potřeby vede laického zachránce hlasovými pokyny i pokyny na obrazovce k provedení resuscitace správným způsobem a v případě potřeby i k provedení bezpečné defibrilace

Foto ilustrační foto | Zdroj ČTK

Štítky defibrilátory, jižní Morava, záchrana

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.