S mnoha nechápavými pohledy a zvědavými dotazy se museli v posledních dnech setkat dělníci pracující na stavbě z lešení na Moravském náměstí. S odpovědí na časté dotazy přišel záhy Český rozhlas Brno. Na Moravák se podle zpravodajů z rozhlasu vrátí Německý dům. Lešení s obrysy impozantní stavby z první poloviny 20. století bude středobodem festivalu Meeting Brno.
Rozmanitá kulturní a společenská akce Meeting Brno volně navazuje na Rok smíření. Podle organizátorů nabízí v druhé polovoině května Meeting Brno platformu pro setkání zástupců různých názorů, kultur a náboženství. Jeho program vyplňují diskusní fóra, umělecká vystoupení, koncerty, promítání či komentované prohlídy. Součástí festivalu je i Pouť smíření.
Moravské náměstí bude středobodem festivalu, konstrukce tam zůstane do konce prázdnin. „Areál připomíná veškeré historické vrstvy místa, bude také atraktivním prostorem pro trávení volného času. Začínáme v pátek 19.5.2017, výstavní prostor, podium, pivnice a kavárna budou sloužit až do začátku září,“ uvedli organizátoři na oficiálních stránkách.
Jeden z organizátorů Petr Kalousek Českému rozhlasu prozradil, že v instalaci se prolne hned několik historických období. „Jedním z nich je století devatenácté, kdy na místě stával Německý dům, který byl kulturním centrem města Brna. Potom připomínáme také etapu poválečnou, kdy byli na náměstí pohřbíváni Rudoarmějci a potom tak éru normalizační, kdy mimo jiné vzniklo sousoší Komunisté a ta fontána, kterou máme dodnes,“ uvedl Kalousek.
A architektonické zpracování stavby z lešení se postaralo věhlasné brněnské architektonické studio CHYBIK+KRISTOF. Na Moravák se tak jejich dílo vrací po necelém půl roce. Před Vánoci se totiž brněnští architekti postarali o nevšední proměnu parku při adventních trzích.
Německý dům vznikl v roce 1891. Sloužil jako sídlo německých spolků. Brzy po slavnostním odhalení se dům stal kulturním i společenským centrem brněnské německé, především bohaté buržoazní společnosti. Jedinečná stavba však přežila pouhé půlstoletí. Na konci druhé světové války se v boji o Brno stalo baštou německého vojska, především místní odnože Hitlerjugend. Po osvobození Brna spojenci byl v srpnu 1945 Německý dům odstřelen. Trosky bývalého kulturního centra museli odklidit sami brněnští Němci před tím, než byli nuceni opustit Brno.
Zdroj: ČRo
Foto: CHYBIK+KRISTOF
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
V době existence Německého domu byl do něj přístup Čechům zakázán, jak to bude tentokrát? Abych náhodou nenarušil tuto propagandistickou akci. Německy se učit odmítám a nejsem členem žádných nacistických či neomarxistických spolků jako je Žít Brno a podbně.