pátek 21. února 2020 Lenka

ODS v Brně vyzve náměstka Hollana k rezignaci, našla 10 důvodů

Brněnská ODS příští týden na zasedání zastupitelstva města vyzve k rezignaci primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno). Našla k tomu nejméně deset důvodů, řekl novinářům opoziční zastupitel Libor Šťástka (ODS). Podle něj je to mimo jiné nedávná Hollanova jízda načerno v MHD, ale i údajně předražené cesty služebním vozem.

Hollan vzal návrh s humorem. "Mám za dva dny 32. narozeniny a takový dárek jsem si snad ani nezasloužil," napsal ČTK v textové zprávě. Proti se postavilo hnutí Žít Brno, které v reakci na výzvu ODS vydalo prohlášení.

ODS chce prodiskutovat návrh na Hollanovu rezignaci s opozičními, ale i koaličními stranami. "Víme, že se některým koaličním členům jeho chování nelíbí, ale v zájmu udržení koalice to nekomentují. Pokud by náměstek Hollan z funkce neodstoupil a nebyl odvolaný, chceme alespoň vyvolat debatu, která by pro něj měla být zvednutým prstem," uvedl Šťástka.

První náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL) nechtěl věc komentovat."Máme koaliční smlouvu s Žít Brno, nikoliv Matějem Hollanem," uvedl.

ODS sepsala deset důvodů, proč by měl Hollan odstoupit. Mezi nimi je například nedávný případ, kdy jel Hollan v MHD bez platného lístku a odhalili ho revizoři. Hollan řekl, že si lístky na MHD kupuje, ale tentokrát ho neměl označený, protože když byl v autobusu, uvědomil si, že nemá klíče, a vyběhl je proto hledat. "Kdyby se omluvil a řekl, že udělal chybu, koupil by si roční 'šalinkartu', bylo by to jiné, než když přišel se lživou historkou o ztracených klíčích," uvedl Šťástka. Podle něj tak nemůže jít náměstek pro dopravu lidem příkladem.

Za ostudu Šťástka označil aféru, když se na internetu objevilo video, jak Hollana v ukrajinském baru bičuje tamní žena, nebo Hollanova slova o tom, že v minulosti "bylo v Brně vícero národností, které jsme si dílem zplynovali". Za tato slova se Hollan omluvil. Za další problém Šťástka označil kauzu dlouholetého ředitele Divadla Radost Vlastimila Pešky. "Přestože vyhrál výběrové řízení, Hollan oznámil, že ho za rok vymění jeho známý Tomáš Pavčík. Na nátlak divadla a veřejnosti od toho ustoupil," řekl Šťástka.

Prohlásil také, že díky Žít Brno mohou od města dostat sociální byty lidé, kteří dluží na nájemném statisíce korun. Dalším důvodem jsou podle Šťástky velké výdaje na služební cesty. "Jsou za peníze daňových poplatníků do zahraničí a často až s bizarními účely. Zatímco běžný člověk projede ročně kolem 20.000 kilometrů, on má ročně 80.000 s náklady kolem milionu korun," dodal Šťástka. Hollan s kompetencemi v kultuře absolvoval cesty do zahraničí například proto, aby se inspiroval pro stavbu Janáčkova kulturního centra. V minulosti se o koncertním sále mluvilo, ale nebyly na něj peníze. Nyní se staví podzemní garáže a Brno podepsalo se státem i krajem memorandum o jeho výstavbě a podílu na financování stavby.

Žít Brno v prohlášení uvádí, že údaje ODS nejsou pravdivé a že 80 tisíc najetých kilometrů je za rok a půl a náklady se pohybují okolo 40 tisíc korun. "Považujeme za bizarní, že prakticky všechny důvody členů ODS jsou postavené na jejich vlastních satirických textech z humoristické stránky Žít z Brna. Uvádí naprosté nepravdy a fabulace," stojí v prohlášení.

Zdroj: ČTK
 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.