pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Švancarova rozlučka připomněla slavné časy brněnského fotbalu

Rozlučka Petra Švancary na stadionu Za Lužánkami připomněla slavné časy brněnského fotbalu. Báječnou atmosférou vytvořilo podle policejního odhadu téměř 35.000 diváků.

Původní záměr postavit tým z hokejistů Švancara pozměnil a své hosty rozdělil do červeného a modrého týmu, přičemž v každém bylo přes dvacet hráčů. Červení v divoké přestřelce zvítězili nad modrými 17:9. Hlavní aktér hrál každý poločas v jiném týmu.

Do exhibičního utkání zasáhli kromě bývalých Švancarových spoluhráčů také hokejisté z NHL Jakub Voráček, Ondřej Pavelec, Martin Havlát a Jiří Tlustý, hokejisté Komety Brno, krasobruslař Michal Březina či herec a režisér Jakub Kohák. V kopačkách se objevil i brněnský primátor Petr Vokřál.

"Akce nebyla jen o mém loučení. Ukázala nutnost postavit v Brně nový fotbalový stadion. A také byla rozlučkou mých bývalých spoluhráčů, kteří už dříve skončili se svou kariérou. Ať to byli hráči ze slavné Zbrojovky 1978, kteří získali jediný mistrovský titul, nebo hráči z mladší generace," uvedl po utkání sedmatřicetiletý Švancara, který v lize odehrál 309 zápasů a dal 59 gólů.

O akci byl mimořádný zájem. Pořadatelé prodali 23.000 vstupenek a další dva tisíce diváků byly mezi VIP osobami. Jenže na stadion přišlo mnohem více návštěvníků, kteří se už nedostali do hlediště a vylezli na horní tribunu, kterou statik už před téměř dvaceti lety z bezpečnostních důvodů uzavřel. Švancara minimálně čtvrt hodiny prosil několik stovek diváků, aby opustili zakázaný prostor. Ten se podařilo vyklidit až po dvaceti minutách. Další diváci, kteří se nedostali do hlediště, sledovali utkání i ze střechy sousední tenisové haly. Přesto před branami stadionu zůstaly ještě necelé dva tisíce diváků, kteří se nedostali do hlediště.

Asi deset lidí na stadionu muselo být podle neoficiálních informací ošetřeno. Část z nich v davu zkolabovala, část se popálila od zábavní pyrotechniky. Sanitky je odvezly do nemocnic.

Švancara v minulých měsících společně s fanoušky zchátralý stadion za Lužánkami částečně opravil a doufá, že se ho povede přestavět a znovu uvést do provozu.

"Mohu jen slíbit, že uděláme všechno pro to, aby za Lužánkami nový stadion byl. Když se rozhlédnu po okolí, vidím báječnou atmosféru a také tlak fanoušků. Pevně věřím, že tady jednou stadion bude. Je otázka, za jak dlouho. Pro mě je to obrovské zadání," řekl primátor Vokřál s tím, že už vznikla pracovní skupina, která vypracovává koncept nového stadionu. Jeden projekt už existuje, chybělo mu jen územní rozhodnutí. "Pokud bychom začali s tímto projektem pracovat, tak by se vše mohlo urychlit. Vše ale nyní záleží od posouzení požadované kapacity," uvedl Vokřál.

Hned od začátku zápasu se hledištěm přelévaly mexické vlny. "Nevěděl jsem, co mám od akce očekávat. Po příchodu ke stadionu se mi v jednom okamžiku najednou vrátily všechny vzpomínky, které už jsou staré téměř dvacet let. Ta atmosféra tehdy a dnes byla hodně podobná," řekl bývalý fotbalista Brna Marek Zúbek, který je nyní asistentem trenéra v Jihlavě.

Nádherná kulisa oslovila i Pavla Horvátha, který měl podobnou rozlučku před vyprodaným stadionem v Plzni začátkem června. "Fotbal před plným stadionem, jak si jej na tomto stadionu v Brně pamatuji, vypadá úplně jinak. Brno bylo výjimečné tím, že na českou ligu chodilo čtyřicet tisíc lidí. Doufám, že něco podobného tady zažije syn Petra Švancary," řekl Horváth, který neskrýval dojetí. "Obě rozlučky byly smutné, protože smutný je konec kariéry. Ale myslím si, že tak by mělo loučení vypadat."

Za dojetí se nestyděl ani bouřlivák mezi trenéry Petr Uličný, který Brno dvakrát vedl. "Mám slzy v očích. Švanci udělal něco neuvěřitelného," řekl.

Čtvrt století s brněnským fotbalem prožil v roli hráče a manažera Karel Kroupa, který se na hřišti objevil jen na chvíli při střelbě penalty. "Podobnou atmosféru jsem zažíval v kariéře často. Byli jsme zvyklí na návštěvy od 25.000 diváků výš. Dnešní akce překonala moje očekávání. Myslel jsem si, že přijde maximálně deset tisíc diváků," řekl Kroupa.

Téměř stovka strážníků ve spolupráci s policisty uklidňovala napjatou situaci

Už několik okamžiků po zahájení exhibice bylo zcela jasné, že tribuny označené statikem jako vyhovující nepojmou obrovský nápor neustále přicházejících diváků. Státní policisté i strážníci důrazně upozornili pořadatelskou službu, že fanoušci vstupují i do prostor ochozů, kde to není povolené a mohlo by to být i nebezpečné.

"Návštěvníci nerespektovali ani pokyny pořadatelů, ani vyvěšené informace o nevyhovujícím stavu některých částí stadionu, otevírali brány a přelézali zdi. V důsledku toho musel organizátor nechat všechny vstupy zavřít a před arénou zůstalo odhadem okolo čtyř tisíc nespokojených diváků," řekl Brněnské Drbně tiskový mluvčí městských strážníků, Jakub Ghanem. Pořadatelská služba neměla dostatek členů na to, aby situaci udržela pod kontrolou, a tak musela diváky zklidňovat tři štítová družstva městské policie, psovodi MP i státní policisté.

Z preventivních důvodů strážníci stahovali ke stadionu i hlídky z okolí a zálohy, které se původně opatření neúčastnily. Skupina operativního zásahu městské policie zakročila i na střeše blízké tenisové haly, kam se několik nevpuštěných diváků vydalo zápas sledovat.

Překvapení na konci

Pro Švancaru si fanoušci připravili na závěr zápasu překvapení. Na hrací plochu vyjel starý mercedes, který připomněl Švancarovu přezdívku, již si vysloužil po přestupu do Slavie. Tehdy řekl, že jeho účinkování v pražském klubu připomínalo mercedes, který nevyjel z garáže. Na kapotě vozu objel se slzami v očích čestné kolo za obrovského aplausu publika.

Švanci na Mercedesu, foto: Dominik Bakeš, isport.cz

Zdroj: ČTK, MPB

Švanciho rozlučka

neděle, 28. června 2015, 11:18

Brněnský Mercedes,  Foto_Dominik_Bakeš, iSport
Foto_Aleš_Koutný_Facebook

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.