Změna klimatu nesvědčí ječmeni. Vědci z Brna zkoumají alternativní pěstování

Autoři | Foto MENDELU

Změna klimatu komplikuje pěstování sladovnického ječmene, který je klíčový pro výrobu piva. Vědci z Brna proto zkoumají šetrnější způsoby hospodaření, třeba využití meziplodin, jež chrání půdu a pomáhají udržet vlhkost. Cílem je zlepšit výnosy i kvalitu zrna. Výzkum probíhá na třech místech v Česku a potrvá do roku 2027.

Klima ztížilo pěstování

Vědecký tým, ve kterém působí i oborníci z Brna, bude zkoumat nové možnosti pěstování sladovnického ječmene. Je to plodina nesmírně důležitá pro pivovary, ale s postupnou změnou klimatu je jeho pěstování v tuzemsku čím dál tím náročnější a kvalita zrn upadá. Vědci si dali za cíl prověřit, jak by se dal způsob pěstování změnit tak, aby byl co nejefektivnější.

Vědci a vědkyně konkrétně zkoumají, jak půdě pomáhá šetrnější způsob pěstování ječmene. Chtějí otestovat zařazení meziplodin a zkusit do půdy celkově méně zasahovat. Sledují, jestli se tím zvýší úroda a kvalita sklizeného zrna. Na výzkumu pracuje tým Agronomické fakulty Mendelovy univerzity, spolupracuje s Plzeňským Prazdrojem, zemědělskou společností JTZE a Českou zemědělskou univerzitou.

Meziplodiny zabraňují vzcházení plevele, v půdě zadržují vlhkost, vyživují ji i chrání. „V současné době jsou srážky hodně intenzivní a nárazové, v případě že na půdě není žádný pokryv nebo je minimální, půda eroduje a rozrušuje horní vrstvu, což je pro půdu docela náročný proces. Vegetační kryt tato rizika minimalizuje. Regenerativní zemědělství ideálně spěje k tomu, že půda na poli bude vegetací pokryta celý rok,“ uvedla Kateřina Kuchaříková z Ústavu agrosystémů.

Přínos pro pivovary

Pro pivovarnictví je sladovnický ječmen nezbytnou surovinou. „Pivovar si dává záležet na českém původu ječmene a tuzemské produkci sladu, u které lze lépe kontrolovat kvalitu výroby,“ přiblížil za Plzeňský Prazdroj Jakub Zaoral, který výzkumný projekt koordinuje.

Výzkum, který porovnává běžné a šetrnější způsoby pěstování plodin, probíhá od roku 2023 na třech místech v Česku, u Jihlavy, Hradce Králové a na statku nedaleko Prahy. Celkem jde o víc než 200 hektarů půdy.

Výsledky regenerativního pěstování se zatím liší podle místa, záleží na půdě, počasí i způsobu založení porostu. Na dvou lokalitách byly výnosy i kvalita ječmene skoro stejné jako při běžném hospodaření. Na třetí ale úrodu výrazně poškodili hraboši, kteří mohou být při tomto způsobu pěstování větším problémem.

Výzkum potrvá do roku 2027, protože spolehlivé výsledky vyžadují delší sledování. Tým z Mendelovy univerzity pokračuje v pokusech i letos, sleduje vliv na půdu, výnosy i ekonomiku pěstování. Na projektu se podílejí i studenti, kteří téma zpracovávají ve svých diplomkách.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky MENDELU, vědci, zemědělství, pivo, ječmen, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.